Araç Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Araç alımlarında sigorta yaptırmak önemlidir. Herhangi bir kaza veya farklı durumlarda arabanın bedelinin bir bölümü veya tamamı sigortadan karşılanır
0
55
arac-sigortasi-yaparken-nelere-dikkat-etmeliyiz

Araç Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hayatımızda birçok şeyi sigortalattığımız gibi aracımızın sigortalı olması hem aracımızı hem de bizim birçok olası kötü durumlara karşı korumaktadır. Araç sigortasının iki farklı türü bulunmaktadır. Birincisi zorunlu trafik sigortası bir diğer ise kaskodur.  Araç sigortası yaptırmak istediğiniz de sizde aracınızın yaşı, rengi, modeli ve hasar durumunun olup olmaması varsa ne kadar hasar durumunun olduğu gibi çeşitli bilgiler istenir. Araç sigorta poliçenizdeki bilgilerin doğru olmasına özen gösterin. Yanlış ya da eksik beyanlarla poliçenizi doldurursanız araç sigortası yapan şirket size sormadan sigortanızı iptal etme hakkına sahiptir.

Poliçeniz doğru bir şekilde oluşturulduktan sonra yanlış doldurulma ihtimaline karşı bilgileri kontrol etmeniz gerekir.  Araç sigortasının türü olan zorunlu trafik sigortası 1 yıl geçerlidir. Bir yıl dolduktan sonra isteğe bağlı olarak gidip sigortanızı yenileyebilirsiniz. Araç sigorta poliçenizi yaptığınız gün ve bitiş tarihini unutmamanız gerekmektedir. Araç sigortası yaptıracağınız aracın daha önce herhangi bir kazaya karışıp hasar alıp alınmadığına dikkat edilmektedir. Hiç kazaya karışmamış ve hasar almamış bir aracı sigortalatmak isterseniz sigorta priminizin azalmasına sebep olduğu gibi araç hasarsızlık indiriminden de yararlanırsınız. Araç sigortası yaptıracağınız araç da hasar oranı ne kadar büyükse prim oranınız artmaktadır.

Kullanılan bazı araçların trafik sigortası olmasa da araç sigortasının olması kesindir. Araç sigortası ödeme gününün gelmesine rağmen ödemesini gerçekleştirmeyen araç sahipleri yakalandığın da sigortasını yaptırmadan trafiğe çıkması engellenir. Araç sigorta poliçenizin ödeme gününü 30 gün geciktirmişseniz ödemenize %5 gecikme zammı da eklenir. Bazı kişilerin araç sigortasını ödeme günü hafta sonuna denk gelir böyle bir durumda ilk iş günü içerisinde ödeme yapılması istenir. Araç sigorta poliçenize isteğe bağlı olarak ek teminat ve hizmetler ekleyebilirsiniz. Ülkemizde yaşanan araç kazalarında %80 oranında maddi hasar yaşanma riski olduğundan dolayı aracınızın araç sigortasını yaptırmayı unutmayın.

Araç sigortasını yaptırırken yetkili kişiye aklınızdaki tüm soruları sorarak cevaplarını aldıktan sonra sigorta poliçenizi yaptırmaya başlayın. Araç sigorta ödemenizi yaptıktan sonra makbuz isteyerek aldığınız ödeme makbuzunu ya da faturanızı saklayın.

Avatar

Yorum Yap

Daha Fazla Haber Görüntüle