Asgari Ödeme Yapmanın Kredi Notuna Etkisi Nedir?

Kredi kartı borcu geldiği zaman bankalar borcun tamamı ödenmese bile asgari ödeme tutarı ile müşterinin ödeme yapmasını ister. Peki bu asgari ödendiği zaman kredi notuna etkisi ne olur?
0
76
kredi-notu-ve-asgari-odeme

Tüm bankalar ile ilişkiniz analiz edildikten sonra kredi notunuz belirlenir. Gelir gider durumunuz, yaptığınız kredi başvuruları, kullandığınız kredi kartların sayısı gibi birçok bilgi kredi notunu etkilemektedir. Kredi notu kendi içerisinde en riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi şeklinde sınıflara ayrılır. Ülkemizin gelir gider durumu göz önüne alındığında yaşam şartları oldukça pahalıdır. Bu yüzden aldıkları maaş ile geçinemeyen insanlar çareyi kredi kartı kullanmakta bulur. Kredi kartı kullanmak hoşuna giderken kredi kartı ekstreleri geldiğinde ise pek hoş bir durum olmaz.

Asgari Ödeme Yapmanın Kredi Notuna Etkisi Nedir?

Kredi kartı borcunuzun asgari ödemesini size verilen zaman içerisinde yapmanız kredi notunuz üzerinde olumsuz bir etki yaratmaz. Bu durum kredi notunuz üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olmadığından dolayı kredi sicilinizi de olumsuz etkilemez. Bankadan aldığınız kredileri söz verdiğiniz süre içerisinde asgari ödemesini yapamazsanız eğer kredi notunuz düşer. Elinizde oldukça borçlarınızın asgari ödemelerini ödemeyi geciktirmemeniz sizin için daha iyi olur. Kredi notunuz düştüğü zaman kredi sicilinizin de kötü etkileneceğinden dolayı diğer bankalara kredi kartı başvurusu yaptığınız zaman olumsuz sonuç alabilmeniz yüksek ihtimaldir. Alışverişinizi yaparken taksitle yapmak zorunda iseniz olabildiğince az taksitlere bölmeniz daha iyi olur.

Kredi kartınızı kullandığınız süre içerisinde asgari ödemesini yapmak zorundasınız. Bu yüzden bazı kişiler aylık yapılacak olan asgari ödemeyi alışkanlık haline getirmişlerdir. Ancak bu davranış pek de doğru olmayan bir davranıştır. Uzun süreli kredi kartı kullanmayacaksanız eğer kredi kartı hesabınızı kapattırarak asgari ödeme yapmaktan kurtulabilirsiniz.

Asgari Ödeme Yapmak Bile Kredi Notunu Olumsuz Etkiler

Kredi kartınızın asgari ödemelerini her ay düzenli olarak yatırsanız bile bütün borçlarınızı tümden kapatamayacağınız için her ay borcunuza faiz eklenir. Asgari ödemesini yapıp omzunuzdaki yüklerin hafiflediğini düşünmek pek de doğru değildir. Tüm borcunuzu ödemediğiniz takdirde asgari ödemeleriniz dışında bir de eklenen faiz miktarını ödemek zorundasınız. Bu sebeple kredi kartı kullanma sebebiniz mecburiyetten dolayı değil de keyfinizden dolayı ise bu durumdan vazgeçip kredi kartınızı iptal ettirmenizi tavsiye etmekteyiz.

Avatar

Yorum Yap

Daha Fazla Haber Görüntüle