Bankalarda Kara Liste Nedir?

Bankalar, müşterilerin ödeme alışkanlıkları, harcama miktarlarını belirlemek için oluşturmuş olduğu bilgi havuzunda durumu kötüye kullananlar kara listeye eklenir.
0
84
bankalarda kara liste nedr

Kara Liste Nedir?

Kara liste tabiri olarak değerlendirilen finans sektöründe üzerinde yapmış olduğunuz maddi harcama veya borç ile ilgili adınıza uygulanan yasal takip işlemidir. Yasal takibin oluşmasındaki etkenlerden birisi de bankalar ya da kuruluşlarda alınan finansal kredilerin belirli bir süre içerisinde ödenmemesi veya gecikmesinden dolayı uygulanır. Bu tür gecikmeler veya ödeme yapılmaması kişi ile iletişimin biterek tamamen yasal mercilere intikal edilerek tahsil edilmesidir. Bütün bu olumsuzlukları kayıt altına Kredi Kayıt Bürosu, kişilerin veya şirketlerin bankalar ile olan finansal hareketlerinin hepsini kayıtta tutar. Kayıtlar esas alınarak kurum tarafından tüzel kişiler veya şirketler için bir sicil raporu oluşturur.

Bu sicil raporunda kredi kartı, çek, senet ve kredi ödemeleri esas alınır. Takibe takılan kişi ya da şirketler tahsilat düzeninde oluşan bu olumsuzluklardan dolayı halk arasında “kara liste” adı verilen yasal işleme tabii tutulurlar.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Yasal takipten çıkmak için öncelikle tek yapmanız gereken şey bankalara olan borçlarınızı kapatmak. Eğer bu geçmişe yönelik borçlarınızı kapatmazsanız siciliniz hala listede gözükecektir. Kara listede kaldığınız süre zarfı içerisinde yapmak isteyeceğiniz finansal işlemler için hiçbir kurum size yardımcı olmayacak ve her gittiğiniz kurum ya da bankadan eli boş döneceksiniz. Bankalara olan bütün borçların kapatılması, bir an önce listeden çıkacağınız anlamına gelmiyor. Geçmişinize yönelik böyle bir yasal işlem geçirdiğiniz banka veya kurumların sisteme girdiğinde karşısına çıkacaktır. Güvenilirlik hususunu yükseltmek için yapmanız gereken finansal ürünler kullanıp kredi puanınızı maksimum seviyeye yükseltmek olacaktır. Bankalar arası yaptığınız transferler ve ödemeler gibi birçok önemli işlemin, doğru ve zamanında yapılması ile notunuz yükselecektir.

Bunların dışında olarak borcunuzu ödedikten sonra bankalardaki işlemlerinize son verebilirsiniz. Bankalarda yapacağınız aktif finans işlemleri olarak, otomatik ödeme talimatı, fatura ödeme veya limiti düşük kredi kartı ile yapacağınız alışverişlerinizde bu sürecin hızlı geçmesine etkendir. Banka veya kurumlarda finansal bir hareketinizin olmaması ile adınıza kayıtlı sicil raporu beş (5) yıl içerisinde temizlenecektir. Bu süre içerisinde Kredi Kayıt Bürosu tarafından yapılan incelemeler sonucunda bu haktan faydalanabilirsiniz. Geçmiş borcunu kapatmayan kişilerde ise bu süre 10 yıla kadar yükselmektedir.

Avatar

Yorum Yap