Binlerce Ürüne Ek Vergi Geldi

Sanayi, kozmetik, ayakkabı gibi 3000'den fazla ürüne resmi gazetede yayınlanan karar ile ek vergi getirildi.
0
596
ek-vergi-geldi

Resmi Gazetede yayınlanan iki yeni ek karar ile binlerce ürüne ek vergi geldi. İthalat Rejimi kararı ile özellikle kozmetik ürünleri başta olmak üzere tekstil, konfeksiyon, deri ayakkabı gibi benzeri kategorilerde 3000’den fazla ürüne %8 ile %50 arasında çeşitli ek vergiler getirildi.

Sanayi Ürünlerine Gümrük Vergisi

Yayınlanan kararda bir diğer ek vergi gelen ürün niteliği ise 32. fasıl ile 97. fasıl arasında yer alan sanayi ürünlerine geldi. Ortalama 1200 civarı ürünün bulunduğu sanayi ürünlerine %5.5 ile %40 arasında değişen oranlarda ilave gümrük vergisi eklenerek yeniden fiyatlandı.

Gümrük Vergisinden Muaf Tutulan Ülkeler

İlave gümrük vergisi uygulanan sanayi ürünlerinin bazı ülkelerden muaf tutulduğu yazılı anlaşmalara ve sözleşmelere bağlı kalınarak gerçekleştirildi. Kararların AB üyesi ülkeler, EFTA üyesi ülkeler, İsrail, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Bosna Hersek, Fas, Filistin, Tunus, Mısır, Gürcistan, Şili, Arnavutluk, Gürcistan, Karadağ, Kosova, Moldova, Faroe Adaları, Morityus, Güney Kore, Singapur ve Malezya ülkeleri dışındaki ülkelere uygulanacak.

Avatar

Yorum Yap