Borsa 100 Bin Puanı Aştı

11 Mart'tan beri 100.000 puan altında işlem bören BIST endeksi, ülkelerin salgına karşı normalleşme hamlesi ile 100.000 üstü puandan işlem görmeye başladı.
0
506
borsa-yukseliste

Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının bildirildiği gün olan 11 Mart itibariyle 100.000 puan altına düşen BIST endeks veri puanı 46 gün aradan sonra ilk kez 100.000 puan bandını aştı.

Dünya Borsalarında İyimser Tablo

Şubat ayının ortası itibari ile başlayan koronavirüs dalgası yaşlı kıta Avrupa’yı ve dolayı ile tüm dünya ekonomisini çok olumsuz biçimde etkiledi. Son günlerde gelen normalleşme açıklamaları ve üretime geri dönüş yapılacağının sinyalleri dünyanın tüm borsalarında haftanın iyimser bir tablo çizmesi ile başlangıç gerçekleştirdi. Sadece Borsa Istanbul değil, dünyanın birçok yerindeki borsada puan artışı gözlemleniyor.

Borsa Istanbul’da sabah başlayan piyasa %2 üzerinde bir işlem görerek 98 bin puan bandından kurtularak 100 bin puan bandını kısa sürede geçti. Yazının yazıldığı dakikalarda 101 bin puan bandından işlem gören Borsa İstanbul’un iyimser tablo çizen borsa piyasalarını takip edip 100 bin üstünde kalması bekleniyor.

Faiz Kararları Bekleniyor

Dünya borsaları için önem arz eden bir haftanın içerisindeyiz. Haftanın ilk günü itibariyle Japonya Merkez Bankası (BOJ) faiz kararlarını açıkladı. Faiz oranında değişiklik gerçekleştirmeyen Merkez Bankası, piyasalara varlık alımlarını arttırma garantisi verdi. Bu garantinin sınırsız olması ile %3 ile işlem gören Japon Nikkei endeksi yeşil bir tablo çiziyor. Çarşamba günü FED faiz kararlarını açıklayacak. Perşembe günü ise Avrupa Merkez Bankasının faiz kararlarını açıklaması bekleniyor.

Avatar

Yorum Yap

Daha Fazla Haber Görüntüle