Borsa Çöküşü Öncesi Dev Satışlar

ABD Borsası son yılların en düşük seviyelerini yaşayıp çöküş aşamasında iken başta Amazon olmak üzere birçok şirket çöküş öncesi hisselerini sattı.
0
699
abd-borsasi

ABD Borsaları her geçen gün kayıp yaşarken Wall Street Journal tarafından yapılan bir haber borsa piyasalarına bomba gibi düştü. Şubat ayının başından itibaren başta Amazon olmak üzere ABD Nasdaq borsalarında işlem gören yüksek hacimli birçok şirket 1 ay içerisinde kaba hesaplama ile 9 milyar dolar üstünde hisse satışı gerçekleştirerek 2 milyar dolarlık bir zarardan kurtuldular. Bu satışlarla birlikte S&P 500 Endeksi %30 kayıp ile uzun yıllardır görmediği düşük seviyelere erişti.

Zarar yerine kâr ettiler

Amazon Inc. Ceo’su Jeff Bezos, 12 ay süre içerisindeki hisse satışını bir ayda gerçekleştirerek 350 milyon dolarlık bir zararı kâr yerine çevirdi. Borsada ki bu hareketlenmeyi gören 150 civarındaki yönetici de borsadaki hisselerini satarak çöküş öncesi toplamda 2 milyar dolarlık bir zararın önüne geçmiş oldular. Tabii ki bu durum sadece kendileri ve şirketleri için geçerli iken borsada bulunan birçok küçük yatırımcı zor durumda kalmış olabilir.

Avatar

Yorum Yap

Daha Fazla Haber Görüntüle