Borsa İstanbul Endekslerinde İki Sıfır Atılıyor! BISTECH Güncellemesi Başlıyor

23 yıl aranın ardından 2018 yılında duyurulan ve endekslerden iki sıfır atılmasını içeren BISTECH güncellemesi 27 Temmuz itibari ile başlıyor.
0
115
borsa-istanbul

2018 yılında ilk kez duyurulan Borsa İstanbul endekslerinde iki sıfırın atılması ile ilgili olarak zaman zaman haberler çıksa da sistem güncellemesinin başlamasının tarihi geldi. 27 Temmuz itibari ile Borsa İstanbul endekslerinde iki sıfır atılarak yeni sisteme geçilecek.

BISTECH Güncellemesi Başlıyor

İlk duyurulmasının ardından 2 sene geçen ve BISTECH adı verilen sistem güncellemesinde borsa endekslerinin yanı sıra vadeli işlem opsiyon piyasaları (VIOP) vadeli işlem ve sözleşme esaslarında da değişiklik yaşanacak. Endekslerden iki sıfır atılırken gösterimlerde virgül sonrası yine iki hane gösterimine devam edilecek. Bu güncelleme ile Borsa İstanbul üzerinde değişiklik 23 yıl aradan sonra gerçekleşmiş oldu. Endekslerden sıfır atılma ve sistem güncelleme işlemi en son 23 yıl önce gerçekleşmişti. VİOP işlemlerinde sözleşme büyüklükleri 100 birim değerden 10 birim değere düşecek. Fiyat adımında ise 0,025’ten 0,25’e çıkarılacak.

Analistler: Güncellemenin Psikolojik Etkisi Var

Gelecek olan BISTECH güncellemesi ile borsada etkinin nasıl olacağını merak eden yatırımcılar analistlerin yorumlarına dikkatleri çevirdi. Analistler ise bu konuda BIST 100 endeksinde puanlama işlemi 100.000 üzerinden yapılıyordu. Bu durum yatırımcıda ya da ilk kez yatırımcı olacak kişilerde pahalı izlenimi yarattığı için işlem sirkülasyonunu etkiliyordu.

Endekslerden iki sıfır atılınca pozitif etkinin uzun bir süre görüleceğini ön görüyoruz. Bu çıkarımı sağlamak için hem küresel hem de kendi borsamızdaki yapıyı anlamak önemli. 1997 yılında endekslerden iki sıfır atılınca çok uzun bir süre ralli dönemi yaşandı. Şimdi sıfırlar yine atılıyor ve Borsa İstanbul’da uzun bir ralli dönemi bekliyoruz. Ayrıca küresel borsalara baktığımızda puanların 1.000 ile 5.000 arasında olduğunu görüyoruz sözlerine yer verdi. Bu açıklamaların ardından analistler yine de uyarmayı ihmal etmediler. Borsa İstanbul ile 1997 yılında Borsa’nın kıyaslanması pek sağlıklı olmayabilir. Yeni yatırımcı olacak kişiler uzun vadeli düşünerek alım satım işlemlerine karar vermeli diyerek sözlerini tamamladılar.

Avatar

Yorum Yap