Borsa Nedir?

1
530
borsa-nedir

Yatırım denildiği zaman akıllara gelen ilk konulardan biri şüphesiz borsa kavramıdır. Borsa herkesin az çok fikir sahibi olduğu ama hakkında gerçek bilgi sahibi olanların sadece ilgilenenlerin yer aldığı ilginç bir sektördür. Eğer siz de finans okur yazarlığı kazanmak veya yatırım yapmak amacıyla tercihinizi borsadan yana seçtiyseniz hazırladığımız dev borsa eğitimi rehberine hoş geldiniz.

Borsa Nedir?

Belirli finans kuralları kapsamında oluşturulmuş arz ve talep dengesinin gerçekleştirildiği piyasalara borsa adı verilmektedir. Tabii ki tanımı bu kadar kısa olmamakla birlikte en yalın halinden bahsettik. Borsa kavramı engin bir deniz, uçsuz bucaksız maceralar ile eş değer desek bunu yalanlayacak pek kimse çıkmaz. Bu piyasada temel kural aracılar sayesinde yer alıcılar ile satıcının ticari işlemlerini karşılıklı getirdiği pazar alanı olarak değerlendirilebilir.

Her ülkenin borsası ayrıdır. Örneğin Amerika’da NASDAQ Borsası yoğun seviyeli işlem görürken ülkemizde Borsa İstanbul bulunmaktadır. Ülkemiz borsasında hisse senetleri, tahviller, bono, VIOP, emtia gibi işlem kanalları bulunmaktadır.

Borsanın Çalışma Mantığı Nedir?

Borsada her şey birer zincir mantığı ile çalışmaktadır. Zincirin ögelerinden biri eksik oldu mu borsa çalışmasını durduracak bir mekanizmaya sahiptir. Peki borsanın çalışma mantığı nedir? Borsa’da arz ve talebin oluşabilmesi için alıcıların, satıcıların, şirketlerin ve değerlemelerin olması şarttır. Aracı kurumlar, alıcılar ve satıcılar ise en temel ögelerdir. Bir süper marketi borsa piyasalarına benzetebiliriz. Borsa piyasalarında her ürün seçeneği kendi bölümünde işleme sunulur. Bir zücaciye ürününe meşrubat reyonlarında rastlamazsınız. Borsadaki işlem ayrılıkları ve piyasanın belirlenme süreci ile de benzerlik taşımaktadır.

Borsa Neden Var?

Borsanın var oluş amacı hem alıcıya hem satıcıya farklı ulaşmaktadır. Alıcı için bir yatırım aracı olarak görülürken satıcıya mali kaynak bulma, büyüme ve genişleme hedeflerini gerçekleştirme olarak sunulmaktadır.

Örneğin bir alıcı iseniz paranızı borsa piyasalarına yatırım yaparak yatırımcı olabilirsiniz. Güvenilir gördüğünüz bir hisse kâğıdını almanız sizin paranızı güvenli bir şekilde yatırım yapma amacınıza hizmet eder. Satıcı iseniz hisseleri halka arz edilen bir şirketin sahibi iseniz finansal ihtiyaçlarınızı, büyüme planlarınız için gerekli maddiyatı halka arz işlemlerinden karşılayabilirsiniz. Bu karşılıklı alışverişin temelinde yatan ekosistem fikri borsanın varlığını geçerli kılan sebeptir.

Borsada Alınıp Satılabilen Şeyler Nelerdir?

Ülkelerin borsalarına göre alım ve satımı yapılan ögelerin çeşitliliği farklılık gösterse de ülkemizde yer alan Borsa İstanbul için alınıp satılabilen ögelerin listesine baktığımız zaman;

  • Hisse senetleri,
  • Tahviller,
  • Bono,
  • Kira Sertifikaları,
  • Opsiyon Sözleşmeleri,
  • Emtia,
  • Vadeli İşlem Sözleşmeleri,
  • Borçlanma Araçları
  • Varant

Borsamızda işlem gören ve arz talep ilişkisine dayanan ögelerdir.

Borsaya Kimler Girebilir?

Borsaya girebilmek için 18 yaşını doldurmuş olmanız ve borsada işlem yapabilmek için paranızın olması yeterli olacaktır.

Borsaya Girmek İçin Ne Kadar Para Gerekir?

Bir iş ya da yatırım aracı olarak borsa piyasaları sizin için ilk tercihse aklınıza gelen sorulardan biri ne kadar para ihtiyacınızın olduğudur. Borsaya girmek için belirli bir para limiti bulunmamaktadır. En az 100 TL olacak şekilde (çoğu işletmede geçerli olan limit) nakit miktarı ile borsa piyasalarına giriş yapabilirsiniz.

Borsa Nasıl Girilir?

Borsa piyasalarına giriş yapabilmek için iki seçeneğiniz bulunmaktadır. Birincisi SPK lisansına sahip aracı kurumlar ya da müşterisi olduğunuz bankadan hesap açarak borsa piyasalarına giriş yaparak siz de borsa serüveninize başlangıç yapabilirsiniz.

Avatar

1 yorum

Yorum Yap