Borsa’da Yabancılardan Satış Hareketliliği

Merkez Bankasının yayınladığı verilere göre hisse senedi, DİBS ve ŞBS olmak üzere yabancı hissedarlar toplamda 158,4 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi.
0
165
borsada-yabanci-hareketliligi

Merkez Bankasının yayınlandığı menkul kıymet istatistikleri raporunda 26 Haziran verilerine göre yabancı hissedarlar iki haftalık bir bekleyişin ardından 112 milyon dolarlık satış gerçekleştirerek borsada büyük bir işlem hacmi oluşturdular. Aralık ayından haziran ayına kadar Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) işlemlerinde net satıcı ve alıcı konumunda bulunmayan yabancı hissedarlar bu satış işlemleri ile haftalık toplam çıkışları 158 milyon doları buldu.

158,4 Milyon Dolarlık Satış

Yayınlanan istatistik raporunda verilere göre yabancı hissedarlar 112 milyon dolar değerinde hisse senedi, 46,4 milyon dolar DİBS ve 14,5 milyon dolarlık Şirket Borçlanma Senetleri satarak toplamda 158,4 milyon dolarlık bir satışa imza attılar.

Piyasalara Etkisi Nasıl Olacak?

Yabancıların bu tür bir satışı borsada nasıl etkisi olacağı şu anda borsa analistleri tarafından sıklıkla tartışılan ve ele alınan bir konu olarak gündemde duruyor. Duruma karamsar yaklaşan analistler olduğu kadar nötr seyredeceği yönünde fikir beyan eden analistlerde bulunuyor. Son olarak 10 Temmuz 2018 yılında Merrilly Linch 47 milyon lot satışı yaptıktan sonra döviz kurlarında yükseliş olmuş ve o günden beri dövizin ateşi sönmüyor.

Avatar

Yorum Yap

Daha Fazla Haber Görüntüle