Cebe Havale İşlemi Nasıl Yapılır?

Teknolojinin gelişmesi ile bankacılık işlemlerinde de çeşitlilik arttı. Artık bankacılık uygulamanızdan cep telefonuna bile para gönderebiliyorsunuz. Peki nasıl?
0
56
cebe-havale-nasil-yapilir

Herkesin cebinde banka kartı olması doğal iken bazı kişiler ise hiç banka kartı kullanmadığını söylediğinde insanların şaşkınlık yaşamasına sebep olabilir. Çevremizde olan çoğu kişi banka kartı kullanmaya hiç ihtiyaç duymadığından banka hesabı bile açtırmamıştır. Fakat banka hesabı olmayan bir kişiye para transfer etmek zorunda kalmak bizi düşündürürken yeni bir sistem ile cebe havale yapabiliyoruz. Cebe havale yapabilmemizin ilk şartı cep numarasını bilmemizdir. Eskiden para transfer yaparken yapacağımız kişiyle yüz yüze görüşmemiz gerekirken gelişen teknoloji ile internet üzerinden par transferimizi gerçekleştirebilmekteyiz.

Cebe Havale İşlemi Nasıl Yapılır?

Para transferi yapılırken her iki kişinin de internet bankacılığı hesabının bulunması gerekmektedir. İnternet bankacılığı uygulamasını telefonumuza indirerek uygulamaya giriş yaptıktan sonra cep havale kısmına tıklamamız gerekmektedir. Tıkladıktan sonra banka sizden Cep numarası ve T.C Kimlik numara bilgilerinizi isteyecektir. Bu bilgilerinizi de girdikten sonra işleminize başlayabilirsiniz. Cep havale ile para transferi yapmanın da limitleri vardır. Minimum 20 TL gönderirken maksimum 1000 TL yollama imkânınız vardır. Bu limitlerin ne aşağısında ne de yukarısında işlem yapamazsınız. Göndereceğiniz miktarı da belirledikten sonra gönderilecek kişinin cep numarasına bir şifre gider ve bu şifrenin size söylenmesi gereklidir. Size söylenen şifreyi girdikten sonra para transferi işleminiz başarıyla gerçekleştirilebilir. Yollanan parayı herhangi bir ATM’ye giderek kartsız işlem menüsünden diğer hareketleri gerçekleştirerek paranızı çekebilirsiniz. Cep havale ile hesabınıza yatırılan paranızı bir hafta içerisinde herhangi bir yerden çekemezseniz eğer size para transferi yapan kişinin hesabına yolladığı para tekrar iade edilir.

Cebe Havale Yapan Hangi Bankalardır?

Günümüzde nerdeyse bütün bankalar cebe havale işlemi yapmaktadır. Cebe havale işlemi yapan bazı bankalar şunlardır:

  1. Garanti Bankasının cebe havale yapma işlemi bulunmaktadır.
  2. QNB Finans bankasının cebe havale yapma işlemi bulunmaktadır.
  3. Türkiye Cumhuriyeti Ziraat bankasının cebe havale yapma işlemi bulunmaktadır.
  4. Akbank bankasının cebe havale yapma işlemi bulunmaktadır.
  5. Türkiye İş bankasının cebe havale yapma işlemi bulunmaktadır.
  6. Yapı Kredi bankasının cebe havale yapma işlemi bulunmaktadır.
  7. İNG bankasının cebe havale yapma işlemi bulunmaktadır.
Avatar

Yorum Yap

Daha Fazla Haber Görüntüle