Çeyiz Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Evlilik oldukça masraflı bir iştir. Bu nedenle birçok kişi evlilik dönemlerinde maddi sıkıntı yaşamamak için gençliklerinde çeyiz hesabı açarak yavaştan birikim yapmaya başlar.
0
55
ceyiz-hesabi-nedir

Çeyiz Hesabı Nedir? Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Yaşı gelen her gencin evlendiği şu zamanda maddi olarak evliliğe hazır olması gerekmektedir. Maddi durumu yeteri kadar olmayan bir kişi evlilik zamanında birçok sıkıntının altına girebilir. Ve çareyi yüklü miktarda kredi çekmekte bulur. Kredi çekmek o an için kurtarıcı bir yol gibi gözükse de daha sonra birçok sorunla karşı karşıya gelmesine neden olur. Böyle sorunlarla karşılaşılmaması için birçok banka çeyiz hesabı adı altında gençlere %20 oranında yardım eder.

Çeyiz Hesabı Nedir?

Evliliğe hazırlık olarak bankada çeyiz hesabı açtırıp her ay düzenli bir miktar ücret yatırıldığında hem paranız birikirken devletin istediği koşullara uygun bir kişi iseniz size %20 oranında devlet desteği de sağlar.

Çeyiz Hesabı Başvuru Koşulları Nelerdir?

Çeyiz hesabından faydalanmak için ilk şart sizin 27 yaşından küçük olmanız ve hiç evlenmemiş olmanız gereğidir. Çeyiz hesabı açtıktan minimum 3 sene sonra evlenebilirsiniz. Bu süre içerisinde bankanın istediği asgari ödemelerinizi de her ay düzenli olarak yapmak zorundasınız. Çeyiz hesabınıza en az 100 TL ev fazla 1000 TL yatırma limitiniz vardır.

Her ay çeyiz hesabınıza para yatırmak zorunda değilsiniz isteğe göre üç ayda bir toplu olarak paranızı yatırabilme hakkınız bulunmaktadır. Çeyiz hesabınızı kullanalı üç seneyi geçerse çeyiz hesabı birikiminize devlet desteği olarak %20 oranında yardım edilir. Bu devlet desteği yardımı 5000 TL’yi geçmemektedir. Çeyiz hesabı birikiminiz kaç yıl durursa o kadar devlet desteği alma oranınız değişmektedir.

Çeyiz Hesabı Açtırmaya Nasıl Başvuru Yapılır?

T.C Kimliğiniz ile çeyiz hesabı işlemi yapan bir bankaya giderek öncelikle mevduat hesabı ya da katılım fonu hesabı açtırmanız gerekmektedir. Evlendikten en az 6 ay sonra çeyiz hesabınızdaki biriken paraları çekebilirsiniz. Bankaya gitmeden önce nüfus müdürlüğüne giderek evliliğiniz sizin ilk evliliğiniz olduğunu belgeleyen bir belge ile bankaya gitmeniz gerekmektedir.

Çeyiz Hesabı Hangi Şartlarda İptal Edilir?

Çeyiz hesabınızı açtırdıktan sonra 1 yıl süre içinde en az 3 kere ödemelerinizi yapmazsanız devletin size verdiği devlet desteğini alma hakkınız elinizden alınmaktadır.

Avatar

Yorum Yap

Daha Fazla Haber Görüntüle