Çiftçiye Tohum Desteği Başladı

Koronavirüs salgını nedeniyle tehlikeye giren tarım üretimini canlandırmak için 32 ilde çiftçiye tohumların %75'i hibe edilecek.
0
674
ciftciye-destek

Koronavirüs salgını nedeniyle tüm ekonomik alanlarda düşüş yaşanması tarım sektörünü de oldukça olumsuz etkiledi. Üretim devamlılığını sağlamak için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli açıkladığı yeni destek projesi kapsamında çiftçilerin 32 ilde dikecekleri tohumların %75’inin çiftçiye hibe edileceğini belirtti.

Pakdemirli: Kesinti Yaşanmasını İstemiyoruz

Bakan Pakdemirli açıklamasında; yaz dönemi yaklaşıyor ve yaz döneminde kesinti yaşanmaması için Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi projesi kapsamında 32 ilde çiftçimize sağlayacağımız destek ile hububat, baklagil, yağlı tohumlu bitkiler gibi stratejik önemi olan ürünlerde çiftçiyi üretime ve bu zor dönemlerde üretimin kesilmeyerek rekolte artışını sağlamayı planladıklarını belirtti.

Tohumlar 32 İlde Dağıtılmaya Başlandı

Ekimi yapılacak tohumların sertifikalı ve miktarının 6 bin 700 ton olduğunu vurgulayan Pakdemirli, proje kapsamında 364 bin dekar alanda ekiliş yapılacağını ve ilk aşamada ekilişleri yapılan ve hasat edilecek ürünlerin toplam rekoltesinin 80 bin ton olacağını bildirdi.

Bakan Pakdemirli, proje sonucunda elde edilecek bitkisel üretim değerinin 220 milyon lira, proje bütçesinin ise yaklaşık 20 milyon lira olduğunu kaydetti.

Proje kapsamında Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Bingöl, Çanakkale, Erzincan, Erzurum, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Muş, Nevşehir, Niğde, Samsun, Sivas, Tokat, Uşak ve Yozgat yer alıyor.

Avatar

Yorum Yap

Daha Fazla Haber Görüntüle