COVİD-19 Hastalarına Karantina Önerileri

0
453
koronavirus-karantina-onerileri

Koronavirüs salgını 2020’nin ilk günlerinden itibaren tüm dünyayı etkisine altına almış durumda. Her gün binlerce yeni vaka bildirimi yapılan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen Koronavirüs ile ilgili bugüne kadar öğrendiklerimiz nasıl bir yapıya sahip olduğu, ne gibi sonuçlar doğurduğu yönündeydi. Peki Koronavirüs salgınından etkilenip hasta olmuş kişilerin ne yapması gerektiğini biliyor musunuz? Dünya genelinde çok daha fazla sayıda kişinin virüsü kapması beklenirken karantina altında iken neler yapacağınızı bilmek hastalığın yayılmasını kıracak en büyük önlemlerden biridir. Koronavirüs salgınından etkilenip hastalanan kişilerin karantinada nelere dikkat etmesi gerektiğini anlatmak gerekirse;

Aile Üyelerinizden Saklamayın

Koronavirüs oldukça hızlı bir şekilde yayılabilen, sıcaklıkta etkisini yitirmeyen ve nemli ortamlarda çok fazla üreyip kısa sürede her yere yayılabilen farklı bir virüs tipidir. Eğer Koronavirüs testiniz pozitif çıktı veya hastalıktan şüpheleniyorsanız paniğe kapılmak yerine ilk olarak aile üyelerinizi bilgilendirmeniz oldukça önemlidir. Saklanan bilgilerin kimseye yararı olmayacağı gibi sevdiklerinizin zarar görmesine yol açabilir.

Hasta Kişi Evde Nasıl Davranmalıdır?

Testi pozitif çıkan hasta kişinin tedavi süreci ev ortamında devam ettirilecek seviyede ise öncelikle hastanın kalacağı oda tamamen ayrılmalı ve odaya sadece bakım için girecek dışında kimsenin girmemesi aynı şekilde hastanın da odasından çıkmaması gerekmektedir. Hastanın yeme içme ve ihtiyaçlarını giderecek olan kişi N95 tipi bir maske ile odaya girip gerekli bakım hizmetlerini gerçekleştirebilir. Hasta kişi ise odasında yalnız kaldığı süre boyunca maskesini tek çıkartmalı. Diğer tüm durumlarda kesinlikle maske kullanmalıdır.

Çok çabuk yayılabilen bu virüsü etkisiz kılabilmenin en önemli yollarından biri temizlik ve hijyen kurallarına uymaktır. Hasta olan kişi gün içerisinde belirli bir düzende ellerini yıkamalı, evde kalan diğer kişiler hasta kişinin dokunduğu tüm yerleri, yemek yediği tabağı, su içtiği bardağı iyice temizlemelidir. Evdeki diğer kişiler yine aynı şekilde evde Koronavirüs hastasının bulunduğunun bilincinde olup ellerini düzenli bir şekilde yıkamalıdır. Hastanın bulunduğu odanın havalandırılması da oldukça önemlidir.

Hastanın Tedavi Süreci Nasıl Olmalıdır?

Test yaptıran kişinin sonuçları pozitif çıkması sonucunda aile hekimleri düzenli olarak telefon ile iletişim kurarak hasta ile ilgili tıbbi bilgilerin paylaşımı konusunda bilgi alışverişi gerçekleştirmektedir. Bunun dışında yıllardır yakalandığımız grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklarda uyguladığımız yöntemleri uygulamak yine hastalığın iyileşmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Antioksidan bakımından zengin, vitamini bol yiyeceklerin tüketilmesi, düzenli beslenme oldukça önemlidir. Nelerin yenilip yenilmeyeceği konusunda aile hekiminizden detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca hasta kişi bolca su tüketmeli ve düzenli bir şekilde uykusunu alıp istirahat etmelidir. İyileşme sürecini bu yapılan işlemler oldukça hızlandıracaktır.

Sonuç olarak normal grip hastalığı tedavisinde uygulanan yöntemler uygulanması gerekirken gribin aksine çok daha hızlı şekilde yayılan ve daha ölümcül bir hastalık olduğunu unutmayın. Moralinizi yüksek tutmaya çalışın. Yüksek moral seviyesi hastalığın sizi ele geçirmesindeki engellerden biridir. İyi bir müzik dinlemek ya da iyi bir film seyretmek hastalığın etkisinin daha kısa sürede geçmesi konusunda güzel bir yöntem olabilir.

Avatar

Yorum Yap