Cumhurbaşkanı Müjdeyi Açıkladı: 320 Milyar M3 Doğalgaz Bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çarşamba günü yaptığı açıklamada bahsettiği müjdeli haberi TSİ 15:00 itibari ile millete sesleniş konuşması yaparak açıklamaya başladı.
0
56
fatih-sondaj-gemisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çarşamba günü yaptığı açıklamada bahsettiği müjdeli haberi TSİ 15:00 itibari ile millete sesleniş konuşması yaparak açıklamaya başladı.

Petrol Onlarda İnsanlık Bizde Kalmış Olabilir

Açıklamalarına petrol ve doğalgaz sahalarının rantı için insan canlarının vahşice yok edildiği bir sistemden bahsederek başlayan Cumhurbaşkanı, Ortadoğu’da Libya’da ve diğer çeşitli maden rezervi sahalarında gördük. Lakin hedefimizi hiç değiştirmedik bu süreçte. Önceliğimiz insan dedik.

Yıllarca enerji kaynaklarını arama konusunda yurtdışına bağımlı olduk. Milyonlarca lira para verdik işin sonunda bize üç beş sayfalık raporlar geldi. Kimsenin günahını almıyoruz. Belki gerçekten aradılar ama bulamadılar. Lakin bu düzenin değişmesi gerektiğini gördük ve bu konuda çalışmalarımıza başladık. Milli kuruluşlarla yürüttüğümüz bu çalışmalar sonucunda rabbim bize bir kapı açtı. Derin deniz sondajlarını bizzat arayışa giriştik. Berat Albayrak ve Fatih Dönmez kardeşimizin kararlı politikaları sonucunda bugünkü sevinci yaşıyor olduk.

Fatih, Yavuz ve Kanuni gemilerimiz sayesinde dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olduk. Bugün deniz sahalarında 3 sondaj gemisi 2 sismik gemisi ve tamamen kendi ekipmanlarımız ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yapılan bu araştırmalarda maliyetimiz, dünya fiyatlarının çok altında olup başarılı bir şekilde yürütülüyor.

Türkiye Tarihinin En Büyük Doğalgaz Keşfi: 320 Milyar M3 Doğalgaz

Açıklamalarına beklenen müjdeyi vererek devam eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Aziz milletim, evet sevincimizi hep birlikte yaşamak için müjdemizi paylaşmak istiyorum. Türkiye, tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi. Fatih, Tuna-1 kuyusunda 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetmiş durumda. Yeni doğalgaz keşifleri kuvvetle muhtemel. Bu rezerv sadece bir parçasıdır. Devamı da en kısa sürede inşallah gelecektir. Sözleriyle devam etti.

Hedeflerin 2023 olduğunu belirten Cumhurbaşkanı, bulunan kaynağın dışında daha fazla rezerv olabileceğine dair işaretler var. Bu süreçte hem mevcut gazın kullanıma sunulması hem de yeni kaynakların bulunması için çalışmalara başlandığını, tespit çalışmalarının yapılacağını belirtti.

Avatar

Yorum Yap

Daha Fazla Haber Görüntüle