DASK Nedir? Nerelerde Kullanılır?

0
53
dask-nedir

Doğal Afet Sigorta Kurumunun kısaltılmış şekline DASK denmektedir. DASK zorunlu deprem sigortası anlamına da gelmektedir. Geçmişten günümüze kadar yaşanan depremlerde çoğu kişi hayatını kaybetmiş çoğu kişide eviniz yuvasınız kaybetmek zorunda kalmıştır.

DASK Nedir? Nerelerde Kullanılır? Nasıl Hesaplanır?

Depremden dolayı eviniz hasar gördüğünde zorunlu deprem sigortanız varsa bu kurum sayesinde gördüğünüz hasarların 150.000 TL’sine kadar maddiyatınız karşılanır. Her an başımıza nelerin geleceğini nasıl bir durumla karşılaşacağımızı bilmediğimiz için zorunlu deprem sigortası yaptırmak bizim için çok önemli bir sigorta türüdür. Zorunlu deprem sigortanızın devam etmesi için her yıl yeniletmeniz gerekmektedir. Depremin dışında tsunami, yangın, toprak kayması vb. birçok doğal afet durumunda da maddi hasarınızı DASK karşılamakla hükümlüdür. Afet durumu olmadan eviniz zarar görürse eğer bunu DASK karşılamaz. Eğer bu durumunda resmî kurumlar tarafından karşılanmasını istiyorsanız konut sigortası veya eşya sigortası yaptırmanız gerektiğini de buradan söyleyelim. Deprem sigortası, konut sigortası, eşya sigortası gibi birçok sigorta türü bulunduğundan sigortadan sigortaya ücreti de değişmektedir.

Zorunlu Deprem Sigortası Yaptırmak İçin Gerekli Olan Bilgiler Nelerdir?

 1. Sigortalının ismi
 2. Cep numarası
 3. Ev adresi
 4. T.C kimlik numarası
 5. Sigortalanacak binanın adresi
 6. Sigortalanacak binanın tapu bilgileri
 7. Sigortalanacak binanın inşa tarihi
 8. Sigortalanacak binanın yapı türü
 9. Sigortalanacak binanın toplam kat sayısı
 10. Sigortalanacak binanın mevcut hasar durumu bilgisi
 11. Sigortalanacak binanın brüt yüz ölçümü

 

Yukarıda belirtilen bilgilerin olduğu belgeyi alıp bir sigorta acentasına gidip deprem sigortası yaptırmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Deprem sigortası yaptırırken cüzü miktarda sigorta bedeli ödeyeceğinizi bilmenizi isteriz.

Bazı metrekare birim fiyatları şöyledir:

2013 Yılında deprem sigorta ücretleri:

Çelik Yapılar: 700 TL

Yığma Kagir Yapılar: 500 TL

Diğer Yapılar: 260 TL

2018 yılında deprem sigorta ücretleri:

Çelik Yapılar: 890 TL

Yığma Kagir Yapılar: 635 TL

Diğer Yapılar: 310 TL

Yukarıda da söylediğimiz gibi zorunlu deprem sigortasının ücretleri ev fiyatlarının değer artışına bakarak miktarını arttırmaktadır. 2020 yılının zorunlu deprem sigortasının ücretini ilgili kurumlara danışarak öğrenebilirsiniz.

Avatar

Yorum Yap