Döviz Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Dolar ve Euro başta olmak üzere döviz fiyatları ülkemizde sıkı takip altında. Hal böyle iken birçok kişi döviz hesabı nasıl açılır konusunda bilginin peşinde..
0
54
doviz-hesabi-nedir-nasil-acilir

Döviz Hesabı Nedir? Döviz Hesabı Nasıl Açılır?

Bazı kişiler iş yaptığı kişilere döviz üzerinden ödeme yaptığı için döviz hesabı açtırmak zorundadır. Bazı kişilerde paralarını tasarruf amaçlı dolara çevirdiklerinden mecbur dolar hesabı açtırırlar. Döviz hesabı açtırdığınız banka size çeşitli avantajlarda sağlayabilir. Paranız döviz hesabında olduğu için para değeriniz korunur ve işlemlerinizi daha kısa bir sürede gerçekleştirebilirsiniz. Döviz hesabınızın olması eğer şirketlerle sürekli olarak yabancı para ile ticaret yapıyorsanız kur farkından dolayı para kaybetmenize engel olur.

Normal paranızı transfer ettiğinizde bu durumun gerçekleşmesi biraz zaman alırken döviz hesabınız üzerinde yapılan para transferleri çok daha kısa bir süre içinde gerçekleştiğinden vakit kaybı yaşamanızın da önüne geçer.  Her bankada vadesiz döviz hesabı farklı yollarla açılmaktadır. Gelin bazı bankalarda döviz hesabı nasıl açtırılır ona bakalım.

İş Bankası: T.C İş bankası Türkiye’nin en eski bankalardan biridir. İş bankasında döviz hesabı açtırmanızın ilk koşulu hesabınıza 10 USD yatırmanızdır. Döviz hesabınızı açtırdıktan sonra iş bankasına ait ATM’lerden de işlem yapabilirsiniz. Döviz hesabını açmak için fazla vaktiniz yoksa banka şubesine gitmek yerine internet bankacılığını kullanarak oradan döviz hesabı açabilirsiniz.

Halk Bankası: Halk bankasından döviz hesabı açtırmak için ya banka şubesine gitmelisiniz ya da internet bankacılığı üzerinden çok kısa bir sürede döviz hesabı açtırabilirsiniz.

Garanti Bankası: Garanti bankasından döviz hesabı açtırmak için ya banka şubesine gitmelisiniz ya da internet bankacılığı üzerinden döviz hesabınızı açtırabilmektesiniz. Garanti bankası dolar hesaplarınızda yılda 2 kez olmak üzere işletim sistemi almaktadır.

Enpara: Finansbank’ın çıkardığı şubesiz bankacılık hizmetine enpara denilmektedir. Döviz hesabınızdan herhangi bir işletim ücreti almadığı gibi yıllık hesap ücret bedeli de almamaktadır. Bu avantajlarından dolayı müşteriler tarafından çok sık tercih edilen bir banka olmuştur.

Türk Ekonomi Bankası (TEB): Türkiye Ekonomi Bankasında döviz hesabı açtırmak için ya banka şubesine gitmelisiniz ya da internet bankacılığı sayesinde döviz hesabınızı çok kısa bir süre içinde açabilirsiniz. Türkiye Ekonomi Bankası sizden yılda 4 kez olmak üzere 38 USB ücret kesintisi yapmaktadır.

Avatar

Yorum Yap