Dünya Borsaları Yükselişte

FED'in korona virüs ile mücadele kapsamında sınırsız varlık alımı paketini açıklamasının ardından asya ve avrupa borsaları yükseliş ile karara olumlu tepki gösterdiler
0
702
borsalar-yukseliste

Amerikan Merkez Bankası FED, dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınına karşılık ekonomiyi canlandıracak olan tedbir paketi sınırsız parasal genişleme önlemlerini açıklamasının ardından güne başlangıç yapan başta Avrupa, Asya, Borsa İstanbul gibi birçok borsa olumlu tepki vererek yükseliş grafiği çizdi.

ASYA Borsaları Yükselişle Başladı

FED’in sınırsız varlık alımı kararı sonrasında, açılış itibari ile ASYA borsalarında grafik hızla yükseldi. Alış ağırlıklı bir işlem seyrinin gözlemlendiği ASYA borsalarında önümüzdeki günlerde kademeli yükseliş beklentileri yatırımcılar arasında çoğunluklu kanıyı oluşturuyor.

AVRUPA Borsalarında Pandemi’ye Rağmen Yükseliş Gerçekleşti

Çin’den yayılan ama kısa bir süre salgının merkezi haline gelen Avrupa’da başta İtalya ve İspanya olmak üzere birçok ülke etkilendi ve dünya sağlık örgütüne göre pandemi merkezi ilan edildi. Oldukça zor günler geçiren Avrupa’da kamu harcama sınırlandırılmaları geçenlerde kaldırılmıştı. FED aldığı sınırsız varlık alımı kararı sonrasında birçok Avrupa borsasında endeks puanları hızla yükseliş göstererek piyasayı rahatlatan bir nefes alınmasına neden oldu.

  • Stoxxx Europe 600 endeksi %3,6 yükseliş gösterip 291 puan,
  • Deustch DAX 30 endeksi %4,6 yükseliş gösterip 9.141 puan,
  • England FTSE 100 endeksi %3,2 yükseliş gösterip 5.151 puan,
  • Spain IBEX 35 endeksi %3 yükseliş gösterip 6.420 puan,
  • French CAC 40 endeksi %3,4 yükseliş gösterip 4,046 puan,
  • Italy MIB 30 endeksi %4,6 yükseliş gösterip 16,721 puan işlem hacmiyle güne başladı.

 

Avatar

Yorum Yap