E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? Nasıl Kullanılır?

2005 yılından beri hizmet veren e-devlet, devlet kurumlarında ve çeşitli idari kurumlarda yapmanız gereken işleri dijital ortamdan yapmanıza imkan tanır.
0
137
e-devlet-sifresi-alma

Dünyada gelişen teknolojiye paralel olarak ülkemizde dijital atılımlar gerçekleştirmektedir. Şüphesiz bu konudaki en başarılı icraat e-devlet sistemidir. Devletin birçok idari kurumunda yıllarca süren işlemler, belgeye ulaşım zorluğu, birden fazla kurum dolaşıp evrak toplama, bilgi edinme, bilgi sürecini takip etme gibi nice devlet dairesi işleri eskiden vatandaşlar için çile idi. Lakin günümüzde tek bir internet sitesi üzerinden 4000’den fazla hizmete erişerek evimizde oturduğumuz yerden ya da cep telefonumuz üzerinden nerede olursak olalım saat fark etmeksizin devlet dairesindeki işlerimizi halledebiliyoruz.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

2005 yılından beri turkiye.gov.tr adresinde hizmete sunulmuş olan e-devlet için şifre ihtiyacınız bulunmaktadır. T.C. kimlik numaranız ve alacağınız şifre ile tüm hizmetlere erişim sağlayabilirsiniz. Bu erişimi sağlayabilmek için şifrenizi size en yakın PTT şubesinden veya bulunduğunuz şehirdeki herhangi bir PTT şubesinden temin edebilirsiniz.

  • Şifre alımı ilk seferde 2 TL ile ücretlendirilmektedir.
  • Şifre unutulması ve yenilenme talebinde 10 TL ödemeniz gerekmektedir.
  • Şifrenizi PTT şubelerinden almak için nüfus cüzdanınızın yanınızda olması ve kimliğiniz ile başvuru yapmanız yeterli olacaktır.
  • E-devlet üzerinde hangi hizmetlerin yer aldığını görmek için gov.tr/hizmetler adresini ziyaret ederek tüm listeye erişebilirsiniz.
Avatar

Yorum Yap

Daha Fazla Haber Görüntüle