EFT ve Havale Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bankacılık işlemlerinde para gönderme ve alma işlemleri Havale ya da EFT adı altında gerçekleştirilmektedir. Arasındaki farklar nelerdir?
0
693
eft-ile-havale-arasindaki-farklar

Bankacılık hizmetlerinden yararlanan kişilerin para alım ve gönderme işlemleri için kullandıkları bazı uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamalar havale ve EFT olarak adlandırılmaktadır. Eğer ilk kez para gönderecekseniz ya da bu terimlerin ne anlama geldiğini bilmiyorsanız sıkıntılı bir süreç yaşayabilirsiniz. Genellikle ATM veya cep bankacılığı aracılığı ile gönderilen para ve alınan para işlemlerinde hangi duruma göre havale ya da EFT kullanmanız gerektiğini anlamak için terimleri öğrenmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Havale Nedir?

Bir bankada hesabınız varsa yine aynı bankada bulunan bir farklı müşterinin hesabına para gönderme veya alma işlemine havale denir. Örneklendirmek gerekirse X, Y, Z adında üç banka olsun. Siz Y bankasının müşterisisiniz. Arkadaşınıza veya bir başkasına para göndermeniz gerek. Eğer o kişinin Y bankasında hesabı varsa göndereceğiniz işlem seçeneği havale olarak nitelendirilmektedir.

EFT Nedir?

İngilizcesi Electronic Fon Transfer olan EFT işlemi ise bir bankada bulunan hesaptan farklı bir bankada bulunan hesaba para gönderme veya alma işlemine denir. Yukarıdaki örneği baz alırsak siz Y bankasında müşterisiniz ve para göndereceğiniz kişinin Z bankasında hesabı var. Bu tür bir durumda para göndermek için EFT seçeneğini kullanmanız gerekmektedir.

EFT ile Havale Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bu iki işlemin sonucu aynı olsa da pratikte bazı farklılıklara sahiptir. Yukarıda anlattığımız gibi hesabın bulunduğu bankaya göre gönderme seçeneği bir farklılık oluşturmaktadır. Bunun dışında para gönderim saatleri de farklılıkları oluşturmaktadır. Bir bankadan yine aynı bankanın içerisinde yer alan kişiye ait hesaba havale yaptığınız zaman günün herhangi bir saatinde olmasının bir önemi yoktur. EFT ise şubesiz bankacılık dışında bir alanda gerçekleştirildiğinde sadece hafta içi ve mesai saatleri içerisinde para transferinin gerçekleşmesi durumu söz konusudur. Havale işleminde gönderim ücreti çok düşük veya masrafsız iken EFT işlemleri daha yüksek ücretle sunulmaktadır. Bu tür durumlar her iki işlem arasındaki farkları oluşturmaktadır.

Avatar

Yorum Yap

Daha Fazla Haber Görüntüle