Fahiş Fiyat Uygulayan Firmalar İfşa Edildi

Koronavirüs nedeniyle ihtiyaç duyulan ürünlerde piyasanın üstünde fahiş fiyatlardan satan işletmelere para cezası kesilerek ifşa edildi.
0
711
ticaret-bakanligi

Ticaret Bakanlığının resmi sitesinde yayınlanan açıklamaya göre; dünyayı etkileyen koronavirüs salgını sonrasında ihtiyaç duyulan tıbbi malzemeler olan maske, dezenfektan ve eldivenlerde fahiş fiyat uygulayan firmalara kesilen para cezası ve işletmelerin adı liste olarak açıklandı.

Ticaret Bakanlığına iletilen şikayetler sonucunda bakanlık 81 ilin ticaret müdürlüklerine yazı göndererek ocak ve şubat ayına göre alış – satış fiyatlarının tespiti ile fahiş fiyat uygulanabilecek olan tıbbi malzemeler, gıda malzemeleri gibi ürünlerin incelenmesini istemişti. Yapılan incelemeler sonucunda;

İnternet üzerinden satış yapan 76 ticari işletmeye, her bir firma hakkında 104.781 TL olmak üzere, toplam 7.963.356 TL Fahiş fiyat uyguladığı tespit edilen 113 diğer işletmeler hakkında ise, her bir firma hakkında 10.475 TL olmak üzere, toplam 1.183.675 TL idari yaptırım uygulanmıştır. İdari yaptırıma konu uygulamaların 111’ inin maske, 6’ sının maske ve dezenfektan, 1’ inin maske ve kolonya, 36sının dezenfektan, 26sının kolonya, 1’ inin ıslak mendil ve kolonya, 2’ sinin ıslak mendil ve 6’ sının gıda ürünleri ile ilgili olduğu

Açıklandı. İllere göre ayrılmış olan listede ceza alan firmaları ve aldıkları ceza miktarına ulaşmak için; TÜM LİSTEYİ GÖRÜNTÜLE yaparak erişim sağlayabilirsiniz.

Avatar

Yorum Yap