Findeks Raporu Nedir? Nasıl Alınır?

Kredi Kayıt Bürosu A.Ş Türkiye’nin önde gelen dokuz bankasının birleşmesiyle oluşan finansal hizmet platformuna findeks raporu denmektedir.
0
49
findeks-raporu-nedir

Findeks Raporu Nedir? Nasıl Alınır?

Kredi Kayıt Bürosu A.Ş Türkiye’nin önde gelen dokuz bankasının birleşmesiyle oluşan finansal hizmet platformuna findeks raporu denmektedir. Bu raporun içerisinde kredi alımlarınız, kredi borç ödemeleriniz gibi mali işlemler yer almaktadır.

Bu mali işleri inceleyen findeks raporu risk raporunun oluşmasını sağlar. Findeks raporu sayesinde ödeme şeklinizi, ne kadar borcunuzun kaldığı gibi bilgilere ulaşmanızda kolaylık sağladığı için çoğu kişi tarafından findeks raporu kullanılmaktadır. İstediğiniz bir kişinin findeks raporunu incelemek için kendisinden izin almanız yeterlidir.

Mesela evinizi kiraya verirken birçok kişi ile tanışırsınız ancak hangisine güveneceğinize karar veremezsiniz. Böyle bir durumda kiracınızın findeks raporunu isteyerek maddi durumuna ve kredi notuna bakarak fikir sahibi olabilirsiniz. Kredi notu düşük ya da ödemelerini sürekli geciktirerek yatırdığını gördüyseniz o kişiye evinizi vermemeniz sizin için daha faydalı bir davranış olur.

Findeks Raporu Nasıl Çalışır?

Findeks, risk raporunu oluşturacağı kişinin tüm banka işlemlerini, kredi notlarını ve kredi sicilini inceleyerek bir rapor oluşturur. Kredi borcunuzun az olması ve kredi borçlarınızı hesap kesim tarihine uygun bir şekilde yatırıyorsanız findeks raporu size olumlu puan verirken, kredi borcunuzun miktarı fazla ise ve kredi borçlarınızı hesap kesim tarihinden çok sonra yatırmışsanız eğer puanınız düşebilir.

Yani findeks raporu sizi finansal açıdan detaylı bir şekilde araştırıp size en az 0 en fazla 1900 arasında bir puan verir. Finansal açıdan güvenilir biri olmanız için 1500 puana sahip olmanız gerekmektedir.

Risk Raporu ve Kredi Notunu Nereden Öğrenebiliriz?

Findeks ’in kendi internet sitesi üzerinden risk raporu puanı ve kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Risk raporu ve Kredi notu öğrenme ücret bedeli 4-10 TL arasındadır. E-Devlet üzerinden ücretsiz olarak kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz.

Findeks Kara Liste Ne Demektir?

Bankalar arasında gecikmiş borç ödemeleri yapan ya da kredi alıp hiçbir ödeme yapmayan kişilerin isimleri kara listeye alınır. Kara listede ismi olan kişiler kredi kartı verilmediği için birçok kredi seçeneklerinden faydalanması da engellenir. Bu engelin kaldırılması için bütün borcun ödenmesi gerekmektedir. Bütün borçlar ödendikten sonra bile isminiz kara listede 5 yıl boyunca bekletilir.

Avatar

Yorum Yap

Daha Fazla Haber Görüntüle