Fortune 500 Listesi Açıklandı. Tüpraş Yine Lider!

Her yıl Fortune Dergisi tarafından hazırlanan en iyi 500 şirket listesinin 2019 yılına ait verileri açıklandı. Açıklanan verilere göre Tüpraş yine birinci oldu.
0
163
tupras-izmir-rafinerisi

Türkiye’nin köklü ekonomi dergilerinden biri olan Fortune Dergisi her yıl düzenli olarak hazırladığı Türkiye’nin en büyük 500 şirketi listesinin 2019 yılı raporunu yayınladı. Geçtiğimiz yılların da lideri olan TÜPRAŞ bu sene de liderliği kaptırmayarak en büyük şirket olmayı başardı.

89,6 Milyar TL’lik Net Satış Birinciliği Getirdi

Fortune Dergisi Türkiye yönetim ekibinin düzenlediği internet üzerinden erişilebilen basın toplantısında açıklanan raporda 2019 yılı içerisinde TÜPRAŞ A.Ş 89,6 Milyar TL değerinde net satış yaparak Fortune 500 listesinde birinci sıraya oturdu. Listenin ikinci sırasında ise yine bir başka enerji şirketi olan Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi (EPİAŞ) 87,9 Milyar TL net satışı ile kendine yer buldu. Listenin üçüncü sırasında ise Türk Hava Yolları (THY) kendine yer buldu.

THYAO Hisse Analizi ve Yorumlarına Erişmek İçin Tıklayınız

Listenin diğer açıklanan şirketlerine baktığımızda;

  • Petrol Ofisi
  • Opet
  • BİM
  • Ford Otomotiv
  • Ahlatçı Kuyumculuk
  • Arçelik
  • RC Rönesans

Listenin ilk 10 şirketini oluşturuyor. Tabloya baktığımızda enerji ve petrol sektöründe ağırlığın olduğu şirketler listenin zirvesini elinde tutuyor.

2018’e Göre Değerlerde Artış Var

2018 yılının verileri ile 2019 yılının verileri karşılaştırıldığında net satış değerlerinde %14,9 artış yaşanarak 1,8 trilyon TL miktarına ulaştı. Net satışların artış oranı ise %31,8 olarak hesaplandı. Faizlerde yaşanan düşüşler ise net kârı arttırırken ihracatta dolar bazında alımlar düşerken TL bazında alımlar artış gösterdi. Listenin bir diğer dikkat çeken verisi ise listede yer alan 500 şirketin 3’te 2’si 1 milyar TL üzerinde net satış gelirine sahip olduğu görülüyor. Bu tam olarak 323 şirkete denk geliyor. 10 milyar TL üzerinde net satış geliri olan şirket sayısı 2018 yılında 29 iken 2019 yılında 33’e yükseldi.

Avatar

Yorum Yap