Hayat Eve Sığar (HES) Kodu Nedir?

Ülkemizde salgın hastalık nedeniyle uygulanan seyahat yasakları devam ederken HES kodu ile tren ve uçak yolculuklarına erişim hakkı kazanabilirsiniz.
0
361
hes-kodu-nedir-nasil-alinir

Koronavirüs kapsamında hayatımızda birçok değişiklik oluyor. Bunlardan biri de seyahat izni adlı bir belgeye ihtiyaç duymamız oldu. Şehirler arası yolculuklarda İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ortak çalışması sonucunda alınan bir belge ile seyahat edebilmekteyiz. Tedbirler her geçen gün artarken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan Hayat Eve Sığar (HES) kodu sayesinde uçak, tren ve otobüs seyahatleri güvenli bir şekilde yapılacak.

HES Kodu Nedir?

Koronavirüs salgını ile ülkemizde bir süredir seyahat yasakları uygulanıyordu. Virüsün yayılmasını engellemek amacıyla oluşturulan bu engel, birçok anlamda işlerin aksamasına neden olması ile bakanlık konuya el atarak yeni bir sistem geliştirdi. Geliştirilen bu sistem sayesinde seyahat etmesi gereken kişiler başvuru yaparak alabilecekleri kod ile belirlenen saat ve belirlenen rota arasında seyahat etme özgürlüğüne kavuşacak. Uçak ve trenlerde özellikle binişlerde bu kodun gösterilmesi zorunlu bir uygulama haline getirildi. Bu uygulamanın getiriliş amacı, mevcut yolculardan birinde Koronavirüs tespit edilirse o kişi ile yolculuk yapan diğer kişilerin tespit edilmesi ve filyasyon ekibinin kolayca ulaşabilmesi için oldukça hayati önem taşıyor. Ayrıca yolculuk yaparken kişilerin sağlık sonuçları kayıt altına alındığı için daha bir gönül rahatlığı ile yolculuklarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Yine de sosyal mesafeye uyulması ve alınan tedbirlerin gerçekleştirilmesi oldukça önemli. Açıklandıktan sonra yoğun ilgi gören hes kodu uygulamasını ve kodu nasıl alacağınızı anlatmak gerekirse;

HES Kodu Nasıl Alınır?

Android ve IOS işletim sistemli telefonlarınızdan indireceğiniz Hayat Eve Sığar adlı uygulamayı kurduktan sonra kaydolun. Uygulamayı açtıktan sonra hes kodu al seçeneğine tıklayın. Buradan başvurunuzu yaparak siz de seyahat için gerekli koda sahip olabilirsiniz.

Avatar

Yorum Yap