Hazine Bonosu Nedir? Ne İşe Yarar?

Yatırım aracı türlerinden olan hazine bonosu devlet güvencesi altında olan bir yatırım aracıdır.
0
50
hazine-bonosu-nedir

Hazine Bonosu Nedir? Hazine Bonosu Ne İşe Yarar?

Çoğu kişi para birikimleri yatırım araç türlerinden olan hazine bonosuna yatırmayı tercih ederler. Yatırım aracı türlerinden olan hazine bonosu devlet güvencesi altında olan bir yatırım aracıdır. Devletin iç borçlanma senetlerine hazine bonosu denmektedir ve hazine bonosunun vade süreleri en 2 ay en fazla 1 yıl olabilir. 1 yılı dolmayan hazine bonolarının satım işlemi gerçekleşemez.

Hazine bonolarının yanı sıra devlet tahvilleri de güvenilir bir yatırım aracı türüdür. Hazine bonoları ve devlet tahvilleri riski olmayan fakat kazancı olan bir enstrümandır. Hazine bonosu ile devlet tahvillerin arasındaki tek fark taksit sürelerinin daha uzun olmasıdır. Para birikimi fazla olan kişiler paralarının daha da fazla kazanç sağlamalarını ve artmasını istedikleri için iç borçlanma senetlerine yatırım yapmayı uygun görürler.

Hazine bonoları emre muharrer senedi olarak da bilinmektedir. Hazine bonolarının değerini belirlenmesinde faiz oranlarının etkisi büyüktür. Faiz oranları ne kadar azalırsa hazine bonosundan kazanmanız gereken miktar o kadar düşer. Faiz oranları ne kadar yükselirse hazine bonosunda kazanmanız gereken miktar o kadar artar.

Hazine Bonosu Ne İşe Yarar?

Eğer hazine bonosu Türk Lirası olarak değil de farklı ülkelerin hazine bonosuna yatırmışsanız o ülkenin enflasyon, deflasyon vb. birçok şeyini yakından takip etmek zorundasınız. Ülkenin finansal hareketleri sizin hazine bononuzu olumlu ya da olumsuz etkileyebilir. Hazine bonoları Hazine Müsteşarlıkları tarafından bazı amaçlar doğrultusunda çıkarılır.

Bu amaçlardan bazıları okul, park, hastane gibi yerleri yapmak için devletin ihtiyacı olan parayı hazine bonosundan alabilir. Hazine bonosu senetlerinizi bankalara ya da aracı kurumlar ile yapabilirsiniz. Hazine bonolarının vade süreleri bankadan bankaya değişebilmektedir. Hazine bonosuna yatırım yapacağınız andan itibaren bulunduğunuz ülkenin finansal durumunu araştırıp bilgi sahibi olduktan sonra yatırım yapmanız için doğru bir zaman olduğuna karar verdiyseniz yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.

Ülkemiz dışında alternatif Devlet İç Borçlanma Senetleri yani DİBS’lere de yatırım yapmanız sizin için doğru bir davranış olabilir. Ülkeniz dışında herhangi bir devletin bonosuna yatırım yapacaksanız o devletin geçmiş ödemelerini araştırıp daha sonra yatırım yapmanız gerekmektedir. Çünkü paranızı yatırdığınız ülkeden yaşanan ekonomik kriz vb. olaylara paranızın yatırılması gecikebilir.

Avatar

Yorum Yap

Daha Fazla Haber Görüntüle