Hisarcıklıoğlu’ndan Kısa Çalışma Ödeneği Önerisi

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu işletmelerin ücretsiz izin yerine kısa çalışma ödeneklerine başvurması daha faydalı olacaktır.
0
725
TOBB

Dünya ekonomisinde olduğu gibi ülkemiz ekonomisinde de kendini hissettiren koronavirüs salgınının getirdiği sıkıntılar bitmek bilmiyor. Türkiye genelinde birçok işletmenin işçilerini ücretsiz izne çıkarmasına neden olan bu salgın sebebiyle birçok çalışan ücretsiz izin nedeniyle her ay ödenmesi gereken giderleri nasıl çözebileceğini kara kara düşünmekte.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu; yeni tip koronavirüs karşısında işletmelerin çalışanlarını ücretsiz izne göndermek yerine kısa çalışma ödeneği seçeneğine başvurması konusunda öneride bulundu. Konu ile ilgili bir video yayınlayan TOBB, işletmelerin istihdamı düşürmemeleri gerektiğini ve kısa çalışma ödeneğine başvuru yaparak bu konuda gerekli atılımları yapmalarının neden gerekli olduğu anlatılan videoda yine elektronik ortamda kısa çalışma ödeneğine nasıl başvurulabileceğinin anlatıldığı mini rehber bulunuyor.

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir?

4447 sayılı işsizlik sigortası kanununun ek 2’nci maddesi gereğince, genel ekonomik kriz yaşanması ya da belirli bir sektör veya bölgede kriz ile zorlayıcı sebeplerle iş yerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak önemli ölçüde azaltılması veya iş yerinde faaliyetin tamamen veya kısmen geçici olarak durdurulması durumunda çalışan giderinin ödenmesi işlemine kısa çalışma ödeneği deniyor.

Kısa Çalışma Ödeneği Alma Şartları

Sektör ayrımı olmadan tüm işletmelerin başvurabildiği bu ödenek için bazı şartlar bulunmaktadır. Öncelikle işletmenizin orta veya küçük ölçekli olması gerekmektedir. Bunun dışında çalışanlarının 450 prim günü ve 60 günlük hizmet akdini tamamlamış olması istenilen şartları oluşturmaktadır. Bu şartları sağlayan işletmeler ödemelerini işsizlik fonundan karşılanacak şekilde alabilmektedir.

Avatar

Yorum Yap

Daha Fazla Haber Görüntüle