Hisse Senedi Nedir? Hisse Rehberi

Belli bir şirkete ortak olanların ortaklıklarını ve ortaklık yüzdelerini belirleyen evrağa hisse senedi denmektedir.
0
52
hisse-senedi-nedir

Hisse Senedi Nedir? Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Belli bir şirkete ortak olanların ortaklıklarını ve ortaklık yüzdelerini belirleyen evrağa hisse senedi denmektedir. Bir kişi bir şirketin hisse senedini aldığında o şirkete ödediği tutar karşılığında pay sahibi olur. Bazı kişiler ortaklık yüzdelerinin olduğu hisselerini başka birine satarak gelir elde etmeye çalışabilirler. Şirketler hisse senetlerini satmak için Sermaye Piyasası Kurulundan izin almak zorundadır.

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Alım satım seçeneklerinden hangisinden hisse sahibi olunmaya karar verildiyse o şirketin aracı kurumunda yatırım hesabı açmaları ve açtıkları yatırım hesabına para yatırmaları gerekmektedir. Hesaba para yatırdıktan sonra da seçtiği kuruma hisse senedi alma emrini verirler. Aracı olarak seçilen kuruma bazı yetkilerin verilmesi için sözleşme imzalanması gerekir.

Borsada Hangi Hisse Senetleri Alınıp Satılabilir?

Şirket ortaklarına hisse senetleri verilirken onların bazı haklardan yararlanmalarına da izin verilmektedir. Yararlanacakları bazı haklar şunlardır:

  1. Rüçhan hakkı
  2. Kardan pay alma hakkı
  3. Oy kullanma hakkı
  4. Yönetime katılma hakkı
  5. Tasfiyeden hisse oranında pay alma hakkı
  6. Bilgi edinme hakkı

Hisse senetleri türlerine göre hakları ve özellikleri farklıdır. En çok kullanılan hisse senedi Adi ve İmtiyazlı hisse senedi türüdür. Amerika da imtiyazlı hisse senetleri kullanılırken Türkiye de imtiyazlı hisse senetlerinin kullanılması katiyen yasaktır.

Hisse Senedi Alım-Satım Aşamaları Nasıldır?

Öncelikle hisse senedi almak için aracı kurumunuzu seçmelisiniz. Aracı kurumunuzu seçtikten sonra o kuruma bağlı olarak yatırım hesabı açmalı ve açtığınız yatırım hesabına belli bir miktarda para yatırmalısınız. Paranızı hesaba yatırdıktan sonra hangi türde hisse senedi almak istiyorsanız aracı kurumunuza hisse senedi alma emrini vermeniz gerekir.

Siz satış emrini verdikten sonra kurumunuz sizin adınız hisse senedi almaya başlayacaktır. Borsada bulunan hisse senetlerinden almak istiyorsanız eğer kurumunuzun borsanın üzerinde işlem yetkisinin olup olmadığını araştırdıktan sonra aracı kurumunuza karar vermeniz gerekir.

Çünkü bazı aracı kurumların borsa üzerinden hisse senedi alma hakkı varken bazı aracı kurumların böyle bir yetkisi bulunmamaktadır. Borsada hisse senedi alım satım yapmanız için Garanti Bankası, İş Bankası ve Yapı Kredi Bankası gibi bankalardan yatırım hesabı açmanız gerekmektedir.

Avatar

Yorum Yap