İhracat’ta Düşüş Bekleniyor

Koronavirüs nedeniyle kapanan sınır kapıları ve iş durdurma olayları sebebiyle Mart ayı ihracat oranlarına düşüş bekleniyor.
0
707
ihracat-oranlari

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan; bir TV kanalında katıldığı canlı yayında gündem yoğunluğu ile ilgili olarak ticaretin dinamikleri üzerine açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamalarda Mart ayına dair beklentileri de açıklayan bakan Pekcan; ihracat oranlarında düşüş beklediğini belirtti.

Pekcan: Salgın Kontrol Altına Alınmalı

Açıklamalarında öne çıkan bazı satır başlarını özetlemek gerekirse; Ruhsar Pekcan, mart ayında ihracat oranında %17 civarında bir gerileme bekliyoruz. Bunun en önemli nedeni ise dünya çapında koronavirüs salgının olması ve ticaret kapılarının kapanması ile alakalıdır. Mart ayı itibari ile İran ile yaptığımız ihracat oranında %82 Irak ile %52, İspanya ve İtalya ile %60, Fransa ile %47 oranlarında düşüş yaşandı. Ocak ve şubat ayında büyüyen ihracat oranlarımız salgın nedeniyle gerileme sürecine girdi.

Orta asya pazarına açılan kapı olarak İran’ı kullanıyorduk. İran’ın salgından bu denli büyük etkilenmesi ile orta asyaya açılan kapımızı Gürcistan’a çevirdik. Pazara yetecek kadar üretim ve ihraç gücümüz bulunuyor. Üreticiler ve ihraç yapan işletme sahiplerimizi de Gürcistan’dan olmak üzere Kars – Tiflis – Bakü demiryolunu kullanmaya davet ediyorum dedi.

Fırsatçılık Yapan Fahiş Fiyat Uygulayanlar Afişe Edilecek

Salgın’ın ülkemizde kendini iyice hissettirmeye başlaması ile ihtiyaç duyulan ürünlerde fahiş fiyat uygulayan firmalara para cezası kestiklerini belirten Pekcan, bu adımdan sonra reklam kurulundan gelen gerekçeli karar doğrultusunda bu firmaları afişe edeceğiz. Bu konuda fahiş fiyat uygulayan firmalar tümüyle ifşa edilecektir.

Avatar

Yorum Yap