İnanması Zor Bir Karar: FED’in Sınırsız Parasal Genişleme Önlemi

Dünya korona virüs etkilerini azaltacak önlem ve tedbirleri almaya çalışırken Amerikan Merkez Bankası FED inanması zor bir karara ve bir dizi tedbir kararını açıklayarak piyasada bomba etkisi yarattı. 
0
689
fed

Amerikan Merkez Bankası, geçtiğimiz gün faiz indirimini sıfırlamış ve dünya piyasalarında önemli bir hareketliliğe neden olmuştu. CO-VID19 virüs salgını sebebi ile yeni önlemlerini açıklayan FED, sınırsız parasal genişlemeye işaret ederek piyasada çok fazla doların olmasına neden olacak yeni kararları hakkında bilgilendirme yaptı.

SINIR KALDIRILDI

İlk etapta 700 milyar dolar değerinde hazine tahvili, ipotek destekli menkul kıymetlerin alımı ile piyasaları canlandırmayı hedefleyen FED, aldığı karar ile 700 milyar dolarlık sınırının kaldırıldığını ve bu karar ile küçük işletmelerin de piyasalarda katılımcı rolü oynayabileceğini ifade ederek sınırsız parasal genişlemeyi açıkladı. Yapılan hamle ile beklenen beklentiler ise; borçlanma maliyetinin düşürülmesi, piyasalara canlı kredi akışının sağlanması ve piyasalardaki durgunluğun kaldırılması oldu.

 

 

EtiketFED
Avatar

Yorum Yap