İran, BAE Gemisine El Koydu

İran Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; pazartesi günü İranlı balıkçı teknelerine ateş açarak iki İran vatandaşının ölümüne neden olan Birleşik Arap Emirliği (BAE) ait olan bir gemiye el konulduğunu açıkladı.
0
60
iran-bae-gemisine-el-koydu

İran Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; pazartesi günü İranlı balıkçı teknelerine ateş açarak iki İran vatandaşının ölümüne neden olan Birleşik Arap Emirliği (BAE) ait olan bir gemiye el konulduğunu açıkladı. BAE sahil güvenlik güçleri balıkçı teknesine el koyduğunu duyurmasının ardından İran, kara sularını ihlal ettiği gerekçesiyle gemiye el konulduğunu ve mürettebatının göz altına alındığını açıkladı.

Maslahatgüzar Bakanlığa Çağrıldı

Yaşanan olayın ardından Tahran’da yer alan BAE Maslahatgüzarı iki kere bakanlığa çağrılarak İran’ın itiraz protesto hakkının belirtildiği yapılan açıklamada; BAE, yaşanan olaylardan dolayı üzüntü duyduğunu ve İran’ın tüm kayıplarını karşılayacaklarını belirten bir tazmin isteğinin olduğu belirtildi. Öldürülen balıkçıların cenaze işlemleri ve yaşanan olayların yasal gelişmeleri ile ilgili sürecin ise devam ettiği bildirildi.

Avatar

Yorum Yap

Daha Fazla Haber Görüntüle