İşsizlik Maaşına Haciz Konulabilir Mi?

Günümüzde birçok kişi işsizlik maaşı almaktadır. Alınan bu maaşlar mevcut borçlar nedeniyle haczedilip haczedilemeyeceğine yönelik soruların cevabı.
0
81
issizlik-maasina-haciz-gelir-mi

İşsizlik Maaşına Haciz Koyulabilir Mi?

Çalışan kişinin banka veya farklı yerlere olan borçlarını ödeyememesinden dolayı, icra takibinin başlaması en çok karşılaşılan durumlardan birisidir. İnsanlar hayatını devam ettirmek için her koşulda paraya ihtiyaç duymaktadır. Belli bir süre çalışan kişinin işsiz kalması veya işten kovulması sonucu devlet tarafından öngörülen yasa gereği işsizlik maaşı/işsizlik ödeneği bağlanır. Kişi işsizlik ödeneği alırken adına açılan haciz işlemi olursa, almakta olduğu ödenek kesilemez. Ancak bu durumun bazı şartları vardır. İşsizlik maaşı, kişinin yaşam ihtiyaçlarının gidermesi için bir işe girene kadar belirli süre verilen devlet desteğidir.

Çalışma hayatına devam eden kişinin bankadan almış olduğu kredi veya kredi kartı borçlarını ödememesi durumunda icra takibiyle karşılaşır. Normal şartlarda kişinin haciz işlemine tabi olması durumunda maaşının çeyrek dilimi kesilir. Yani 2000 lira alan bir kişinin maaşından maksimum el konulacak tutar 500 liradır. Maaştan icra işlemi ile parası kesilen çalışanın iş hakları feshedildikten sonra başvurarak almış olduğu işsizlik ödeneğinden borç tahsil işlemi kesinlikle gerçekleşmez. Bu ödenek devlet desteği adı altında yapıldığı için yasa gereği güven altına alınmış olup icraya tabi tutulmamaktadır.

Uygulanan devlet desteği, İşsizlik Sigortası Kanunundaki maddeye bağlı olarak işlenmektedir. 50. Madde hükmünde; “İşsizlik maaşına herhangi bir vergi ya da haciz işlemine tabi tutulamaz. İşsizlik maaşı, nafaka borçları haricinde, icra veya başkasına devredilmesi söz konusu olamaz.”  Bu madde gereğince işsizlik ödeneğine haciz işlemi gerçekleşemez.

İşsizlik Maaşına Banka Bloke Koyabilir mi?

İşsizlik ödeneğine haciz işlemi uygulanmayacağı gibi kişinin bankalara olan borcuna karşı hesaptaki paranın bloke edilmesine izin vermemektedir. Bu sebeple bankalar işsizlik ödeneğinize hiçbir şekilde el koyamaz. Almış olduğunuz ödenek üzerinden harcama yapabilir veya talimat verebilirsiniz. Bankaya olan kredi kartı borçları bu maaş hesabından çekilebilir. Nedeni ise icra takibi dışında kalan harcama olması. Bahsi geçen durumlar dışında banka işsizlik ödeneği olarak aldığınız paraya haciz işlemi gerçekleştirirse, yetkili mercilere başvurarak bu duruma itiraz edebilirsiniz. Durumun devam etmesi halinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna, ilgili banka hakkında şikayette bulunabilirsiniz.

Avatar

Yorum Yap

Daha Fazla Haber Görüntüle