Kamu Bankalarından Korona Destek Paketi

Korona virüsünün ekonomiye olası olumsuz etkisini azaltmak için kamu bankaları alacakları olan ödemeleri 3 aya kadar erteleyecekleri destek paketini açıkladı. Bu açıklamadan sonra özel sektör bankalarının da destek paketi açıklaması, ekonominin olumsuz etkilenmesi konusunda büyük bir adım olacak.
0
686
kamu-bankalari

11 Mart 2020 tarihi itibari ile ilk vakanın ülkemizde görülmesinin ardından her gün neredeyse 2 katına çıkan vaka sayısı korkutucu salgın gerçeğini gözler önüne sererken iş yerini tedbir amacıyla kapatan esnaf ve iş yerlerini rahatlatan açıklama kamu bankalarından geldi. Kamu bankaları ekonomiye olumsuz etkileri azaltmak için alacakları ödemeleri erteleme kararı aldıklarını açıkladılar.

Ziraat Bankası Korona Virüs Destek Paketi

Kamu bankalarından biri olan Ziraat Bankası, 31 Mart 2020 tarihinde ödenmesi gereken taksit, faiz, ana para ödemesi yapamayan firmaların ve bireysel müşterilerin talep etmeleri dahilinde ödemeleri 3 ay ertelenecek. Ödeme konusunda nakit akışı bozulan müşterilerin 6 ay, dönemsel ticari faaliyetleri bulunan tarım, turizm gibi sektörlerde ise 12 aya kadar ödeme ertelemesi olacağı açıklandı. Ayrıca iş yeri sahiplerinin çalışan maaşlarını ödeyebilmeleri için 3 aylık personel gider ve maaşı kadar limitin kredi olarak çekilebileceğini duyurdu.

Özel Sektör Bankaları’da Destek Paketi Açıkladı

Kamu bankalarının açıkladığı destek paketlerinden sonra İş Bankası, QNB Finans Bank, Akbank gibi özel sektör bankaları da destek paketlerini açıkladılar.

Avatar

Yorum Yap

Daha Fazla Haber Görüntüle