Kısa Çalışma Ödeneği Alan İşçi İşten Çıkarılabilir Mi?

Koronavirüs salgını nedeniyle birçok işletme ve fabrika çalışanlarına kısa çalışma ödeneği ile maaş ödemesi yapıyor. Peki bu süreçte işveren işçinin işine son verebilir mi?
0
339
kisa-calisma-odenegi-alan-isten-cikarilabilir-mi

Ülkemizde koronavirüs salgını nedeniyle hayatın birçok alanında tedbirler alındı, alınmaya devam ediyor. Salgın süresince birçok iş yeri ve fabrika üretimi ve hizmeti durdurmak zorunda kalmış ve birçok çalışan maaş alamama gibi, ücretsiz izne çıkartılma, işsiz kalma gibi problemlerle karşılaşmıştı. Alınan ekonomik tedbirler sonucunda 17 Nisan 2020 tarihinde giren yürürlük ile 17 Temmuz’a kadar işten çıkartmalar yasaklandı. İş verenin durumunun kötüye gitmemesi için aynı zamanda kısa çalışma ödeneği başvuruları alınmaya ve çalışanların maaşlarının bir kısmının devlet tarafından ödenmesine başlanıldı. Yine de birçok çalışanın aklında kalan, merak ettikleri soruların başında çalışma ödeneği alan bir kişi işten çıkarılabilir mi sorusuydu? Bu soruyu cevaplamak gerekirse,

Kısa Çalışma Ödeneği Alan İşçi İşten Çıkarılabilir Mi?

Kısa Çalışma Ödeneği Önerisi

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi 17 Nisan 2020 tarihinde yayınlanan yönetmelik ile bir iş yerinde işçilerin çıkartılması yasaklandı. Kısa çalışma ödeneği alıp almasına bakılmaksızın bu yasağın uygulanmadığı tek bir nokta var. Eğer çalışan bulunduğu iş yerinin kurallarına itaatsizlik ya da iş yerinde gerçekleşebilecek ahlak ve iyi niyet kurallarının dışında davranış sergilemesi sonucu işten çıkartılabilir.

Haksız Yere Çıkartılan İşçi Ne Yapmalı?

Eğer iş yerinizden haksız bir yere çıkartıldığınızı düşünüyorsanız tebligat elinize ulaşmadığı sürece iş yerinize gitmeniz gerekmektedir. Eğer tebligat tarafınıza teslim edilirse bu noktada arabulucu ile görüşüp iş yeriniz ile arabulucu aracılığı ile görüşmeniz önerilmektedir. Tebligat sonrasını takip eden 30 iş günü içerisinde ara bulucuya gitmeyen çalışanlar hiçbir hak talebinde bulunamazlar.

Avatar

Yorum Yap

Daha Fazla Haber Görüntüle