Kolay Para Biriktirme Yöntemleri Nelerdir?

0
29
para-biriktirme-yontemleri

Kolay Para Biriktirme Teknikleri Nelerdir?

Hepimiz aldığımız maaştan ya da alışverişten sonra bir kutu da ya da bir kumbaradan birikim yapmak isteriz. Bu yüzden günlük 1 TL ya da 10 TL gibi miktarlarla biriktirmeye başlarız. Bazen de ne kadar çok para biriktirmeye çalışsak da para biriktiremeyiz çoğu zaman.

Gelin hep birlikte para nasıl biriktirebiliriz bir bakalım. Atalarımız ‘’damlaya damlaya göl olur.’’ Sözünü boşa dememişlerdir. Çok ihtiyacınız olduğu bir an para biriminizden yararlanabilirsiniz.

Günlük cebinizde ya da cüzdanınızda kalan bozuk paralardan 2 TL’yi birikim yapacağınız yere koyun. Alışveriş harcamalarınızı düzenli olarak bir deftere yazın. Böylece neye ne kadar para harcadığınızı görerek ona göre davranırsınız. Atalarımız ‘’ayağını yorgana göre uzat.’’ Sözünü boşa dememişlerdir. Elinizde paranız olduğu için normal zamanda almam dediğiniz çok pahalı eşyayı ya da kıyafetini almak isteyebilirsiniz. Böyle bir durum içerisinde olmadan bir gün boyunca gerçekten ihtiyacınızın olup olmadığına karar verin.

Her ay düzenli olarak kredi kart ekstrenize bakarak harcamalarınız ne durumda olduğunu görün. Her ayın ilk gününden itibaren yatırdığınız fatura miktarlarını bir deftere yazın. Bu şekilde ay sonunda paranızın nereye ne kadar gittiğini görmüş olursunuz. Gereksiz para harcamak istemeyip paranız size kalsın istiyorsanız eğer gereksiz sigara ve alkollü içeceklere para vermemeye dikkat edin. Alacağınız bir eşyanın fiyatı 100 TL ise siz bu 100 TL için ne kadar emek verip çalıştığınıza ve buna değecek mi diye düşünün. Eğer çalışmanıza alacağınız eşya değiyorsa alabilirsiniz.

Her ay kenara 20 TL koysanız yılda 220 TL birikim yapmış olacağınızı hiç düşündünüz mü? Alışveriş yaparken indirimli olan ürünleri tercih ederek cebinize paranızın kalmasına neden olmuş olursunuz. Kredi kartı kullanıyorsanız borçlarınızı tek celsede ödeyip diğer aylar paranızın cebinde kalmasına neden olursunuz. Hangi banka kartınız varsa sadece o bankanın ATM’sini kullanın aksi takdirde diğer bankalar sizden fazladan ücret keser. Evde kullandığınız elektrik, su ve doğalgaz gibi faturalı şeyleri kullanırken az kullanmaya çalışın.

Avatar

Yorum Yap