Konut Kredisi Nedir?

0
28
konut-kredisi

Konut Kredisi Nedir? Kaç Yıllık Evlere Konut Kredisi Verilir?

Pek çok insanın hayali ev sahibi olmaktır. Ancak aldığı asgari ücret maaş ile ev hayali bile kuramayan kişiler vardır çevremizde. Böyle insanlar için bir umut olsun diye bankalar yeterli şartlar yerine getirildiğinde konut kredisi vermektedirler.

Konut kredisi almak isteyen kişilerin maddi gelirleri ve kredi notlarına bakılarak karar verilmektedir. Konut kredisi başvurusu yapılmadan alınacak ev belli olmalıdır. Konut kredisinin kabul edildiği an eksper tarafından alınacak eve gidip fiyat değerlendirmesi yapılır. Alınacak ev için %80 oranında konut kredisi verilerek geri kalan ücreti sizin ödemeniz gerektiği söylenir.

Konut Kredisine Uygun Evler Hangileridir?

Konut kredisi ile alacağınız ev henüz inşaat halindeyse evin kat irtifakı belgesi gereklidir. Eğer inşaat halinde bir ev alacaksanız evin kat mülkiyeti tapusu gereklidir. Alınacak evin iskanı alınmış mı ona bakıldıktan sonra ev yaşının kaç olduğuna bakılır.

Alacağınız evin fiyatı düşük değilse verilen konut kredisinin ücretini karşılayacaksa bankalar konut kredisini kolaylıkla verir. Alacağınız ev inşaat halinde ise her banka konut kredisini vermez bu yüzden alacağınız evin inşaat %80-%90 oranında bitmiş olması gerekmektedir.

Konut Kredisine Kimler Başvuruda Bulunabilir?

Diğer kredi başvurularında da şart olan 18 yaş sınırı konut kredisine başvurmanın da ilk şartıdır. Konut kredisine başvururken gelir gider belgeniz ve sigortaya bağlı olmanız gerekmektedir.

Bazı gelir durumlarına göre gösterilmesi istenen belgeler şunlardır:

Özel sektör de çalışan kişilerden maaş bordrosu, SGK dökümü, ikametgâh belgesi, Tapu fotokopisi istenir.

Kamu çalışanlarından maaş bordrosu, ikametgâh belgesi ve tapu fotokopisi istenir.

Emeklilerden emekli aylık dökümü, ikametgâh belgesi ve tapu fotokopisi istenir.

İş yeri sahiplerinden ise güncel vergi levhası, imza sirküleri, oda kayıt belgesi, bilanço, gelir tablosu ve tapu fotokopisi istenir.

Konut Kredisinden Faydalanmak İçin İstenen Şartlar Şunlardır:

Kredi notunuz: Kredi notunuzun 1100 üzerinde olması gerekmektedir.

Kredi limitiniz: Maddi durumunuza göz önüne alınarak kredi verilmektedir.

Kredi başvurusu yapan kişinin yaşı: Konut kredisi alabilmek için en az 18 en fazla 70 yaşında olmak gerekmektedir.

Avatar

Yorum Yap