Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir?

0
24
donem-borcu

Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir?

Günümüzde alınan maaşlarla geçinmekte zorlanan kişiler çözümü kredi kartı kullanmakta bulurlar. Kredi kartı kullanırken dikkatli olmayıp kafamıza göre kullandığımız takdirde istemediğimiz sonuçlarla karşı karşıya gelebiliriz. Bu yüzden kredi kartı kullanmanın faydalarını ve zararlarını araştırıp nasıl kullanmanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olmanızı öneririz.

Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir?

Kullandığınız kredi kartlarının ödemelerini her ay belirlediğiniz tarih de yapmanız gerekmektedir. Bankalara ait kredi kartı kullanırken hesap kesim tarihinizi maaşınızı aldığınız güne denk getirmeniz sizin için daha faydalı olacaktır. Kredi kartınızı kullandığınız ay ile gelecek ay arasında olan ödeme gününe kredi kartı dönem borcu zamanı denmektedir.

Kredi kartı dönem borcu ödemekte zorluk çekmemek için hesap kesim tarihinizi size uygun bir güne ayarlamaya dikkat edin. Banka sizin hesap kesim tarihinizi ayarlamaya hükmü yoktur. Kredi kartlarınızın hesap kesim tarih gününü sadece siz ayarlayabilirsiniz. Hesap kesim tarihi içerisinde ödemenizi yapamazsanız borcunuza faiz yüklenerek sizi daha çok sıkıntıya girmenize neden olur.

Kredi Kartı Borcunun Önemi Nedir?

Kredi kartınızdan harcadığınız para miktarına dikkat etmeniz daha fazla borcun altına girmenizi engeller. Kredini kartından harcamalar yaptığınız günü ödemenizde hem sizin hem de banka açısından daha yararlı bir davranış olacaktır. Kredi kartı borcunuzun sizi sıkıntıya sokmaması için limitinizi geçmemeye ve ödemenizi vaktin de yapmaya özen gösterin.

Kredi kartı borcunuzun devamlı asgari ödemesini yaparak borcunuzu ertelemeniz çok da doğru bir karar değildir. Siz farkında olmadan asgari ödemelerinizi yaparken ödemelerinize faiz komisyonları eklenir. Elinizden geldiğince kredi kartınızın asgari ödemesini yapmak yerine kredi kartı borcunuzu ödemeniz daha iyi olacaktır.

Kredi Kartı Borcunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kredi kartı hesap kesim tarihini kesinlikle unutmamanız gerekmektedir. Ödediğiniz borcun hangi ayın borcu olduğunu bilmeli ve geriye kaç aylık borcunuzun kaldığını hesaplamalısınız. Kredi kartınızı kullanırken harcamalarınızda fazlaya kaçmamanıza dikkat etmeniz gerekmektedir. Kredi kartınızın borcunu öderken ödeme vaktini geçirdiğinizde kredi notunuz düşer ve bir bankadan yeni kredi kartı almak için yaptığınız başvuru sonucunuzun olumsuz olmasına etki eder.

Avatar

Yorum Yap

Daha Fazla Haber Görüntüle