Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

0
32
kredi-karti-hesap-kesim-tarihi

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Günümüzde aldığımız maaşlar geçinmemize yetmeyince kredi kartlarından medet umarız. Bir çoğumuz cüzdanın farklı farklı bankalara ait kredi kartları bulunmaktadır. Krediniz kartını kullanırken hiç ödeme yapmayacakmış gibi harcarız ancak ödeme günümüze yaklaştıkça bir telaş sarar içimizi ne yapacağımıza karar veremeyiz.

Kredi kartı başvurusu yapıp kartınızın çıkarılma işlemi gerçekleşirken sizde ödemelerinizi ne zaman yapacağınız sorulur bu soruya verdiğiniz yanıt kartınızın hesap kesim bilgisi olarak bilinir. Bankaya ödeme yapacağınız günü söylediğiniz andan itibaren her ay o günde ödeme yapmak zorunda kalırsınız. Bu yüzden maddi durumunuzu ve maaşınızın alındığı günü göz önüne alarak gününe karar vermelisiniz.

Aksi takdirde bankanın hesap kesim günü geldiğinde ödeyemez iseniz kredi notunuz düşer. Kredi notunuzun düştüğü içinde bir daha kredi kartı alırken yaptığınızın başvurunun olumsuz sonuçlanma ihtimali yükselir. Eğer maaşınızı aldığınız gün değiştiyse bunu elinizde olan belgelerle birlikte bankaya giderek hesap kesim gününüzün tarihini değiştirebilirsiniz. Eğer hesap kesim gününden birkaç gün sonra ödememi yaparım diye düşünenlerdenseniz kredi notunuzun olumsuz olarak etkileneceğini unutmayın.

Hesap Kesim Tarihi Nedir?

Hayatı boyunca hiç kredi kartı kullanmayan kişiler ilk kredi kartı çıkardıklarında hesap kesim gününü duyduklarında bir anlam veremezler. Bir ay içerisinde yaptığınız ödemelerin geri bankaya ödenmesinin başlayacağı tarihe hesap kesim tarihi denmektedir. Bir ay içerisinde yaptığınız ödemelerin hesabı kesildikten sonra yaklaşık 10 gün içerisinden geri ödemeniz istenmektedir. Bu tarih içerisinde ödemenizi gerçekleştirdiğiniz takdirde hiçbir sorunla karşılaşmazsınız. Eğer hesap kesim gününde ödemenizi gerçekleştiremezseniz bazı sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Maaşınızı Aldığınız Güne Göre Ayarlayın

Banka size hesap kesim tarihini kendiniz seçmenizi ister. Ne zaman ödemenizi gerçekleştireceğinizi düşünüyorsanız o süreyi bankaya bildirmeniz gerekmektedir. Daha sonra hiçbir sorunla karşılaşmamak için maaşınız aldığınız güne hesap kesim tarihini ayarlarsanız ödemelerinizde hiçbir sorun çıkmaz. Her ay düzenli olan ödemelerinizi gerçekleştirirsiniz.

Hesap Kesim Tarihi Günü Nasıl Değiştirilir?

–             Kredi kartınızın olduğu bankanın en yakın şubesine giderek talebinizi bildirebilirsiniz.

–             Telefon bankacılığı aracılığıyla yetkili bir kişi ile görüşerek bu isteğinizi beyaz edebilirsiniz.

–             İnternet bankacılığı aracılığıyla da bu isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Avatar

Yorum Yap

Daha Fazla Haber Görüntüle