Kredi Kartı ile Alışveriş Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde nakit para taşımak yerine kredi kartı taşımayı tercih eden insanlar çoğalmıştır. Kredi kartı ile alışveriş yapmak oldukça kolay, hızlı ve güvenilirdir.
0
11
kredi-karti-ile-alisveris-yaparken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerek?

Günümüzde nakit para taşımak yerine kredi kartı taşımayı tercih eden insanlar çoğalmıştır. Kredi kartı ile alışveriş yapmak oldukça kolay, hızlı ve güvenilirdir. Ancak kredi kartını kullanırken dikkat etmemiz gereken bazı şeyler vardır.

Bilinçsiz bir şekilde kullandığımız kredi kartı ileriki zamanlarda bizi istemediğimiz sorunlarla karşı karşıya gelmemize neden olur. Bu yüzden kredi kartı başvurunuz kabul edilip kartınızı kullanmaya başlayacağınız gün dikkat etmeniz gereken şeyleri okuyup bilinçlendikten sonra kullanmaya başlayın.

Kredi kartı kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı önemli şeyler şunlardır:

Kredi kartı limitiniz 5000 TL diyelim. Kredi kartı limitiniz 5000 TL olduğu için hepsini bir ay içerisinde harcamanıza gerek yoktur. Aylık harcamalarınızı yaparken limit miktarına göre değil sizin ihtiyacınıza göre harcamaya çalışın. Eğer şehir dışında okuyan çocuğunuz için kredi kartı çıkartacaksanız kredi kartı limitini siz belirleyin bu hakkı çocuğunuza tanımanız sizi ileriki zamanlarda sıkıntıya sokabilir. Kredi kartı başvurusu yapmaya gittiğinizde bankanın size verdiği banka sözleşmesini detaylı olarak okumanızı tavsiye etmekteyiz. Kredi kartını genellikle öğrencilik zamanında kullanıldığından dolayı öğrencilere yönelik bazı farklı maddeler vardır. Bu maddeleri bilerek kredi kartı sözleşmenizi onaylamanız ileride yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçer.

Aylık harcadığınız kredi kartının ekstresi size gönderilir. Gelen ekstrelerinizi okuyarak ileride maddi olarak zor bir döneme düşmeyi engellemiş olursunuz. Bazı bankalar öğrenciye verdikleri kredi kartlarında öğrenciye avantaj, kampanya gibi şeyler sunarak öğrencinin daha fazla para harcamasına sebep olur. Kredi kartından fazla para harcanması bankanın yararına iken öğrencinin zararına olan bir durumdur. Kredi kartı borçlarınızı öderken sadece asgari ödemesini yapmayın. Aksi takdirde borcunuz gitgide biriktiğinden sizi zor duruma sokabilir. Eğer elinizde nakit paranız varsa borçlarınızın tamamını ödeyerek borçlarınızı kapatmanız sizin için doğru bir hareket olur.

Kredi kartınızı alırken hesap kesim gününüzü sizin ayarlamanız istenir. Genellikle maaş alındıktan sonraki günler hesap kesim günü olarak belirlenir. Kredi kartı borçlarınızı öderken hesap kesim tarihinden önce yatırırsanız kredi notunuz yükselir.

Avatar

Yorum Yap