Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır?

Günümüzde çoğu insan maddi durumu yetmediğini öne sürerek çareyi kredi kartlarında bulmaktadır. Fakat bankanın verdiği kredi kartı limiti bazen yetmemektedir.
0
11
kredi-karti-limit-arttirma

Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır?

Günümüzde çoğu insan maddi durumu kendisine yetmediğini öne sürerek çareyi kredi kartlarında bulmaktadır. Fakat bankanın verdiği kredi kartı limiti bazı zamanlarda kendilerine yetmemektedir. Bu yüzden kredi kartı sahibi kartının limitini arttırmak ister.

Kredi Kartı Limiti Belirleme İşlemi Neye Göre Yapılır?

Kredi kartı limitinizi arttırmak istiyorsanız hangi bankaya ait kredi kartınız varsa o bankanın en yakın şubesine gidip kartınızın limitini arttırmak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Banka limitinizi arttırma işlemini gerçekleştirmeden sizin maddi gelir gider durumunuza ve kredi notunuzun kaç olduğuna bakarak kararını vermektedir. Kredi kartı not düşük olanlar bankanın müşteriye güvenirliğiniz azalttığından limit arttırma işlemi gerçekleşmez. Ancak kredi notunuz yüksek ise banka size güvendiğinden limit arttırma işleminizi başarıyla gerçekleştirir.

Kredi Notu: Tüm bankalar ile ilişkiniz analiz edildikten sonra kredi notunuz belirlenir. Gelir gider durumunuz, yaptığınız kredi başvuruları, kullandığınız kredi kartların sayısı gibi birçok bilgi kredi notunu etkilemektedir.

Kredi kartı limitinizin arttırılma esnasında bazı bankalar maddi durumunuzu göz önüne alarak bir miktar arttırma işlemini gerçekleştirirken bazı bankalar maddi durumunuzun birkaç kat üstünde de limitinizi arttırabilmektedir. Eski zamanlarda bankalar kredi kartı müşterilerine sormaksızın limit arttırma işlemini gerçekleştirirlerdi. Ancak günümüzde kredi kartı limitinin arttırılması için müşterinin başvuru yapması beklenmektedir. Kredi kartı limitinizi arttırmak için ya banka şubelerine gidip müşteri temsilci ile görüşeceksiniz ya da kayıtlı olduğunuz bankayı arayarak yetkili bir kişi ile bu işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bazı şeyleri vaktinde ya da doğru yapmanız limitinizi arttırmak için yaptığınız başvurunun sonucunun üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

Örneğin;

  • Limitiniz arttırmak istediğiniz kredini kartını düzenli olarak kullanmalısınız.
  • Kredi kartınızın ödemelerini günü gününe yapmalısınız.
  • Yaptığınız alışverişlerinizde nakit para yerine karttan işlem yaptırarak ödemenizi o şekilde gerçekleştirmelisiniz.
  • Kredi kartı borcunuzun ödemeleri asgari ödeme şeklinde değil tümden ödeyebilirsiniz.
  • Elektrik, su gibi birçok fatura ödemelerinizi kredi kartına otomatik olan ödetebilirsiniz. Kredi kartınıza bağlı ek kartlarınızın olması da etkili olur.
  • Aynı bankaya bağlı olan 3-4 tane kredi kartı kullanın.

Kredi Kartı Limitinizi Nasıl Azaltabilirsiniz?

Kredi kartı limitinizin miktarı size fazla geliyorsa ya da gereksiz harcamalar yapmanıza sebep oluyor ise kredi kartı limitinizi azaltmanız sizin için çok daha faydalı bir davranış olur. Kartınızın bağlı olduğu en yakın banka şubesine giderek limitinizi azaltma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer bankaya gitmekle uğraşmak istemiyorsanız internet bankacılığı üzerinden de limit azaltma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Avatar

Yorum Yap