Kredi Kartı Temassız Ödeme Nedir?

Hepimiz alışveriş yapmayı çok severiz ancak alışveriş esnasında çok vakit harcadığımızdan dolayı ödeme sırasına girip saatlerce beklemeyi hiç sevmeyiz.
0
40
temassiz-odeme

Hepimiz alışveriş yapmayı çok severiz ancak alışveriş esnasında çok vakit harcadığımızdan dolayı ödeme sırasına girip saatlerce beklemeyi hiç sevmeyiz. Artık bu sorunu ortadan kaldırabilecek bir ödeme sistemi geliştirilmiş. Ödemenizi karttan yapacaksanız eğer ve kartınız temassız kart özelliğine sahipse pos cihazına yaklaştırmanız yeterli olacaktır.

Kredi Kartı Temassız Ödeme Nedir?

Bu şekilde ödeme yapacağınız için kartınızın pos cihazına yerleştirilmesini ve ardından şifrenizin istenmesi beklemek hayal olmuştur. Fakat önemli bir koşul daha vardır alışverişinizi yapıp ödeme yapacağınız yerde temassız kart özelliğine sahip pos makinelerinin olması gerekmektedir.

Bazı bankaların kendine ait cepte temassız ödeme diye bir özellik çıkartarak kartınız yanınızda olmasa bile cep telefonunuzla ödemenizi yapabilmektesiniz. Bunun için küçük bir araştırma yaptığınızda daha çok detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Temassız ödeme işleminiz sırasında ödeyeceğiniz tutar 50 TL altı ise sizden şifre istenmemektedir. Ancak ödeyeceğiniz tutar 50 TL ve üstü ise şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Temassız ödeme sistemi günümüzde çok kullanılmasının yanı sıra güvenlikli bir ödeme sistemidir. Günümüzde bazı alıveriş merkezlerinde bulunan mağazalarda ve birçok iş yerinde temassız ödeme sisteminin olduğunu gösteren posterler yer almaktadır.

Bu posterde küçükten büyüğe doğru bir dalga işareti yer almaktadır. Bu şekli gördüğünüz an orada temassız ödeme işleminin yapıldığından emin olursunuz. En çok kalabalık olan yerlerden birisi de büyük genel marketlerdir. Marketler sıra beklemeyi hiçbirimiz sevmeyiz bunun içinde bir an evvel işimizi halledip oradan ayrılmak isteriz.

Bu sebepten ötürü bazı genel marketlerde temassız ödeme sistemini kullanmaya başlamışlardır. Bu şekilde ödemeler daha da kolaylaşıp, ödeme sıralarında fazla beklemeye son verir. Türkiye de şu anda bazı şehirlerde temassız ödeme ile ulaşım sağlanmaktadır. Bu özelliklerden faydalanmak istiyorsanız herhangi bir bankaya giderek temassız ödeme yapma özelliğine sahip kart alabilirsiniz. İlk başta da dediğimiz gibi bazı mağazalarda temassız ödeme sistemini kullanmaktadır. Bu mağazalardan birkaçı şunlardır:

  • D&R
  • McDonalds
  • A101
  • ŞOK Marketleri
  • Migros
  • Macro center
  • Carrefoursa
  • Starbucks
  • IKEA
  • Simit Sarayı
Avatar

Yorum Yap

Daha Fazla Haber Görüntüle