Kredi Notu Hangi Aralıklarda Güncellenir?

Kredi notu, kişinin bankacılık kullanımına yönelik bir puanlama sistemidir. Ödemelerde yaşanan sıkıntılar nedeniyle puanı düşse de güncelleme dönemleri merak ediliyor
0
369
kredi-notu-guncellenme-araliklari

Bir banka, kredi kuruluşu ya da bir kooperatife kredi başvurusu yaptığınız zaman ilk dikkat edilen husus finansal geçmişiniz yani kredi notunuzdur. İhtiyaç duyduğunuz krediyi alıp alamayacağınız kredi notunuzla doğrudan alakalıdır. Finansal geçmişiniz dönemden döneme farklılık gösterebilir. Gerçekleştirdiğiniz ya da gerçekleştiremediğiniz bazı işlemler kredi notunuzu önemli derecede etkilerken bazıları ise küçük bir düzeyde etkileyebilir. Hatta hiç etkilemeyebilir de. İşte bu farklılık gösteren süreç içerisinde, notlarınızın belirli aralıklarla güncellenmesi gerekir. Peki, tüm bu bilgiler ışığında kredi notunuz hangi aralıklarla güncellenir?

Kredi Notunun Güncellenmesinde Ay Esası mı Baz Alınır?

Genel olarak toplumsal bir algı, kredi notlarının aylık olarak güncellendiği izlenimini veriyor olsa da bu durum ne tamamen doğru ne de tamamen yanlış. Çünkü bu konu finans ve kredi kuruluşlarının bilgilerinizi Kredi Kayıt Bürosuna ne kadar sürede bildirdiğine bu bilgilerin sisteme işlenmesi ve risk raporlarınıza bağlı. Kredi Kayıt Bürosu, kredi kuruluşlarının bireylerin kredi limitlerini, hali hazırda kaç kredi kullandıklarını, kefalet, gecikme ve takibe düşme durumları gibi finansal bilgilerini görebildiği veri tabanı merkezi olarak da adlandırılabilir. KKB, Yalnızca finansal kuruluşlara değil bireylere ve reel sektöre de hizmet sunar. Bu hizmet ise Findeks Kredi Notu sistemiyle talep edilir. Çoğu finansal bilgi KKB’ye günlük olarak bildirilir ve veriler en geç 2 gün içerisinde sisteme işlenir. Bazı bilgiler ise risk raporlarında aylık olarak çıkar. Güncellemeler Findeks ihtiyaçları doğrultusunda değişebilse de günlük bildirimi baz alarak aylık periyotlar halinde güncelleme yapıldığı bilgisi daha doğru olacaktır. Kredi Notu Güncellenmesine Etki Eden İşlemler Nelerdir? Kredi kartınızı, kredi borcunuzu düzenli bir şekilde ödemeniz ve düzenli fatura otomatik ödeme talimatları vermeniz kredi notu güncellemesinde ciddi puan artışlarına imkân verebilmektedir. Ayrıca yatırılan tutarın asgari tutardan ziyade net tutar olması elbette önemli bir avantaj sağlayacaktır. Kredi kullanım sıklığınız ve kullanım tutarınız da önemli faktörler olarak göz önünde tutulabilir. Son olarak bütün bankalara olan borçlarınız sistem veri tabanı üzerinden analiz edilerek ilk ödeme döneminizde beraber güncellenip işleme alınır.

Avatar

Yorum Yap

Daha Fazla Haber Görüntüle