Kredi Notu ile Kredi Sicili Arasındaki Farklar Nelerdir?

Birçok kişi kredi notu ile kredi sicilini aynı şey zannediyor. Lakin aralarında küçükte olsa farklılıklar bulunmaktadır. Kredi notu ve kredi sicili arasındaki farkları yazımızdan öğrenebilirsiniz.
0
68
kredi-notu-nedir

Bankalara yaptığınız ödemelerde gecikme yaşarsanız kredi siciliniz olumsuz etkilenmesine neden olursunuz. Bu durumla karşılaşmamak için bankaya yapacağınız ödemeleri zamanında yapmaya özen gösterin. Elinizde olmayan sebeplerden dolayı kredi siciliniz kötü olduysa nasıl düzeltebilirsiniz?

Kredi Notu ile Kredi Sicilini Farkları Nelerdir?

Bankalar ile yaptığınız tüm ilişkileri içeren rapora kredi sicili denir. Kredi sicili raporunun içeriğinde kredi limitleriniz, kredili mevduat hesaplarınız, kredi kartlarınızın limiti yer alır. Bunların yanında kredi kartınızdan ne kadar limit kullandığınız, borçlarınızı hangi aylarda ödediğiniz, ödemelerinizde gecikme yaşayıp yaşamadığınıza kadar birçok bilgi yer alır. Kredi sicili raporu, kredi notu raporuna göre daha geniş kapsamlıdır.

Kredi Notu Nasıl Belirleniyor?

Tüm bankalar ile ilişkiniz analiz edildikten sonra kredi notunuz belirlenir. Gelir gider durumunuz, yaptığınız kredi başvuruları, kullandığınız kredi kartların sayısı gibi birçok bilgi kredi notunu etkilemektedir. Kredi notu kendi içerisinde en riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi şeklinde sınıflara ayrılır. Kredi almak isteyen bir bireyin kredi not genel olarak 1200 ve üstü olmak zorundadır.

Kredi taksitinizi 90 gün boyunca ödemezseniz banka sizi yasal takip sürecine alır ve bu şekilde kredi siciliniz kara listeye girer. Böyle bir durumla karşılaşmamak istiyorsanız gelir ve gider durumlarınızı göz önünde bulundurduktan sonra kredi başvurusu yapmanız sizin açınızdan daha doğru bir karar olur. Borcunuzu ödeyemiyorsanız banka ile konuşarak yapılandırma fırsatlarından faydalanabilirsiniz. Borcunuzun hepsini tüm olarak ödeyemeyecekseniz en yakın tarihli kredi borcunuzun taksitini ödeyerek gecikme gün sayınızı azaltabilirsiniz. Kullandığınız kart kredi kartı ise banka ekstrenizin asgari ödeme kısmını ödeyerek de gecikme gün sayınızı azaltabilirsiniz. Banka siciliniz kara listede ise bankalarla yeni işlem yapmak için 5 yıl beklemeniz gerekmektedir. Bu süre içerisinde de borçlarınızı ödemeniz sizin için daha iyi olur. Kredi siciliniz 5 yıl sonra kara listeden çıksa bile sicilinizi temizlemek zor olabilir. Böyle bir durumda karşılaşmamak için gerekli hassasiyeti göstermeniz gerekmektedir.

 Kredi Notunun Yüksek Olması İçin Ne Yapmalı?

Bankadan aldığınız kredileri düzenli ödüyorsanız, kredi kartınızın borcunu asgari üzeri ödüyorsanız, sürekli kredi başvurusunda bulunmuyorsanız eğer bu gibi durumlar kredi kartı notunuzun yükselmesine neden olur.  Daha önce kredi kartı kullanan ya da kredili mevduat hesabı olan herkesin kredi sicili bulunmaktadır.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Ödeyemediğiniz borçlarınız için bankalardan size en uygun olan yapılandırma seçeneklerini kullanın.  Kredi siciliniz kara listede olduğundan yeni kredi çekmeniz zorlaşır. Bankanın size verdiği 90 günlük süre içerisinde banka avukatlarıyla konuşarak yeni bir yol çizmeniz için yardım isteyebilirsiniz. Borcunuzun hepsini birden ödeyemeyeceğiniz için borcunuzu taksitlere bölüp öderken ilk ödeme gününüz de borcunuzun bir kısmını ödemeniz sizin açınızdan iyi olur. Böyle sorunlar ile karşılaşmamak için kredi başvurusu yaparken gelir gider durumunuza bakıp daha sonra kredi başvurusunda bulunun.

Avatar

Yorum Yap

Daha Fazla Haber Görüntüle