Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

0
643
kredi-notu-nasil-ogrenilir

İlk etapta Kredi Kayıt Bürosu tarafından gerçekleştirilen günümüzde ise Türkiye Bankalar Birliği tarafından kayıtları tutulan kredi notu için müşteriler puanlarını öğrenmek için birden fazla yönteme sahiptir. Bu yöntemler ücretli ve ücretsiz olarak değişmektedir. Kredi notu sorgulama ve öğrenme işlemi gerçekleştirebileceğiniz yollara baktığımız zaman;

Kredi Notu Nedir?

E-Devlet Aracılığı ile Kredi Notu Öğrenme

Turkiye.gov.tr adresinde hizmet veren e-devlet hesabınızla giriş yaptıktan sonra kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra arama kısmına “risk raporu” yazın. Türkiye Bankalar Birliğine ait olan bu hizmet için kredi limit ve borç bilgileri raporu ile çek bilgileri raporu talep edebilmektesiniz. Ayda sadece bir kere talep edebildiğiniz bu hizmet için size uygun olanı seçtikten sonra telefonunuza SMS ile şifre iletilecektir. Bu aşamada e-devlet içerisinde bulunduğunuz hizmet veren kurum adına tıklayarak başvuru görüntüleme seçeneğine basarak raporunuza erişebilirsiniz. Telefonunuza gelen SMS ile içerisindeki şifreyi kullanarak raporunuza ulaşabilirsiniz. Bu işlem ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Findeks Aracılığı ile Kredi Notu Öğrenme

Findeks, kredi notu öğrenme konusunda en çok tercih edilen sistemlerin başında gelir. Google arama motorunda findeks yazarak resmi sitesine üye olduktan sonra 8 TL ücret karşılığında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Bankalar Aracılığı ile Kredi Notu Öğrenme

Bankaların müşterilerine sunmuş olduğu kredi notu öğrenme hizmetlerini kullanarak yine aynı şekilde notunuzu öğrenebilirsiniz. Bazı bankalarda ücretli iken bazı bankalar bu hizmeti ücretsiz olarak sunmaktadır.

Avatar

Yorum Yap

Daha Fazla Haber Görüntüle