Kredi Notu Ne Kadar Sürede Yükseltilir?

0
594
kredi-notu-ne-kadar-surede-yukseltilir

Kredi notu düşük olan milyonlarca kişi bulunmaktadır. Lakin maddi ihtiyaçlar hayatın her gününde insana gerekli olan bir şeydir. Bu nedenle düzenli bir işte bulunan kişiler ya da işsiz olan kişiler aylık gelirlerinden daha fazla miktarda nakit ihtiyacı duyabilir. Bu noktalarda başvuru yapabildikleri kurumlar olan bankalar kredi notu düşük olan kişilere kredi veya kredi kartı desteği sağlamamaktadır. Bunun için mevcut kartınız ya da krediniz varsa bu tür durumlarda eldekini kullanarak avantaja çevirip kredi notunuzu kabul edilebilir seviyeye çekip kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Tabii bu hemen olan bir durum değil o yüzden kredi notu düşük olanlar sürekli olarak kredi notu ne kadar sürede yükseltilir? Tarzı sorular sormaktadır. Sizin de kredi notunuz düşükse aşağıda önerilen yöntemleri deneyerek kısa sürede notunuzu yükseltebilirsiniz.

Kredi Notunun Yükseltilmesindeki Etkenler Nelerdir?

Eğer kredi notunuz düşükse bunun sebepleri aynı zamanda sizin notunuzu yükseltmek için gerekli olan etkenlerdir. Örneğin kredi kartı borcunuzu geciktirmiş veya düzenli ödemediyseniz kredi notunuz düşer. O halde mevcut ödemenizi düzenli hale getirmek ve borcunuzu geciktirmemek sizin kredi notunuzu yükseltir. Mevcut geliriniz ve harcama limitleriniz de sizin kredi notunuzu etkileyen en önemli faktörlerdendir. Kredi notunuzun düşmesine sebep olan dönemlerde geliriniz düşük ve sonrasında geliriniz arttıysa bunu belgeleyip bankanız ile iletişime geçerek limit arttırma talebinde bulunarak belgelenmiş gelirinizi gösterebilirsiniz. Böylece arttırılan limitiniz, ödeme düzeniniz yine sizin kredi notunuzu yükseltecektir. Etkileyen unsurları maddeler halinde listelersek;

  • Kredi veya kredi kartlarınızın ödeme düzeni,
  • Mevcut geliriniz, limitiniz ve borç durumunuz,
  • Kredi başvurularınız,
  • Kredi kullanımı ile kredi kartlarınızın kullanım yoğunluğu

Bu durumlar kredi notunuzu belirleyen etkenlerdir. Her birinin kendi içerisinde etki yüzde oranı bulunmaktadır.

Kredi Notunu Ne Kadar Sürede Yükseltebilirsiniz

Kredi notunuz düşükse notunuzu iyileştirmek için söylenebilecek herhangi bir tarih bulunmamaktadır. Lakin yapacağınız işlemlerle bu süreyi en kısa zaman dilimine sokabilirsiniz. Mevcut borçlarınızı bir anda kapatmak, otomatik ödeme talimatı vermek, tüm nakdi ihtiyaçlarınızı kartlarınız ile gerçekleştirme, ödeme gününüzde en az asgari tutarı ödemek gibi seçenekler kredi notunuzu yükseltmektedir. Örneğin kredi notunuz 15 bin liralık bir kredi başvurusu için banka tarafından reddedilirken 5.000 TL başvurunuz kabul edilebilir. Size 15.000 TL lazımsa yukarıda bahsettiğimiz işleri daha sık gerçekleştirmek ve kredi notunuzun yükselmesini beklemek zorundasınız. Son olarak bir ipucu vermek gerekirse çok fazla sayıda bankaya başvurmak sıkıntılı bir durum oluşturabilir. Örneğin 7 bankaya başvuru yaptınız ve çoğunluğu red ettiği zaman puanınız düşer. Önerileri uygulamaya başladığınız an itibari ile red yemeden başvurularınızı çekmeniz yararınıza olacaktır.

Avatar

Yorum Yap

Daha Fazla Haber Görüntüle