Kredi Notu Nedir?

0
644
kredi-notu-nedir

Ülkemizde bankacılık hizmeti 90’lı yıllardan sonra kurumsal bir yapı haline bürününce yapılan düzenlemeler de ardı sıra gerçekleşti. Banka müşterilerin, banka ödemelerini ihmal etmesi, mevcut müşterilerin veya yeni müşterilerin takip edilebilmesi için ise bankalar kredi notu adı verilen sistemi geliştirdiler. İlk etapta 9 bankanın birleşerek sonrasında ülkemizdeki tüm bankaların ve birçok finans kuruluşunun katıldığı geniş bir oluşum ile müşterilerin bankacılık, finans işlemleri takip edilerek kredi notu puanları oluşturulmakta, takip edilmekte ve not verilerine göre yeni işlemlere imkân sağlanabilmektedir.

Kredi Notu Nedir?

Ülkemizde önde gelen 9 bankanın bir araya gelerek oluşturduğu Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından finansal müşterilere yönelik davranış ve ödeme durumlarını kontrol altında tutup derecelendiren kuruluşun işlediği sisteme kredi notu denir.

Basit bir örnek ile anlatmak gerekirse; hiç banka müşterisi olmamış herkesin belirlenmiş sabit bir kredi değeri bulunmaktadır. Kişi bankaya veya finans kuruluşuna müşteri olduğu zaman ödeme sürekliliği, işlem hacmi, borçlarını ödeme gibi durumlara çeşitli kriterlerce değerlendirilir ve oluşan puanına kredi notu denilmektedir. Borçlarınızı aksattığınız zaman veya ödememe durumunda kredi notunuz düşerken düzenli ödemelerde, yüksek hacimli işlemler ile otomatik ödeme talimatları verdiğiniz zaman kredi notunuzun yükseldiğini görürsünüz.

Kredi Notu Düşük Olursa Ne Olur?

Bankalardaki kredi notunuzun düşük olması ileri zaman diliminde bankacılık işlemlerinizin aksamasına ve bankalardan ihtiyacınız olabilecek kredi kartları, nakit kredileri gibi ihtiyaçları karşılayamamanıza neden olur. Örneğin; evlenecekseniz ve bunun için ev almayı elzem görüyorsunuz. Ev alacak kadar paranız olmadığı durumda bankalara konut kredisi için başvuru yapabilirsiniz. Lakin kredi notunuz yüksek ise bu krediden yararlanamazsınız.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Banka müşterilerinin birçoğu kredilerin ödenmesinde gecikme, kredi kartlarını borçlandırma gibi işlemlerden dolayı kredi notu düşük olabilmektedir. Bu durumu düzeltebilmek için yapacağınız basit birkaç işlem ile durumu düzeltebilirsiniz. Örneğin; kredi kartınızdan cep telefonu, doğalgaz, elektrik, internet faturası, kredi ödemesi gibi çeşitli ödemeleriniz için otomatik ödeme talimatı vermek. Otomatik ödeme talimatı olduğu için borçlarınız gecikmez ve düzenli ödendiği için kısa sürede kredi notunuzda iyileşme durumunu görebilirsiniz.

Kredi Notu Puan Aralıkları

Herkesin finans işlemlerine göre kredi notları oluşturulmuş durumda. Bankacılık işlemlerinde kredi notlarının da aralıkları bulunmaktadır. 1 ile 1900 arasındaki puanlama sistemine göre kredi notunuz derecelendirilmektedir.

  • 1 – 699 = En riskli müşteri grubu,
  • 700 – 1099 = Orta riskli müşteri grubu,
  • 1100 – 1499 = Az riskli müşteri grubu,
  • 1500 – 1699 İyi müşteri grubu,
  • 1700 – 1900 Çok iyi müşteri grubu

Olarak derecelendirilmektedir.

Avatar

Yorum Yap

Daha Fazla Haber Görüntüle