Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Kredili mevduat hesabı, kredi kartı üzerinden çekilen nakit avans ile kredi işlemi arasında hizmet çeşididir.
0
86
kredili-mevduat-hesabi

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Bankaların müşterilerine tanımış olduğu bir kredi türüdür. Kredili mevduat hesabı, kredi kartı üzerinden çekilen nakit avans ile kredi işlemi arasında hizmet çeşididir. Kullanmakta olduğunuz vadesiz hesabınıza kredili limit yüklenirse kredili mevduat hesabı olur. Kredili mevduat hesabı, aktif bulunan vadesiz mevduat hesabınıza tanımlanır. Tanımlanan hesap için ayrı olarak finans kullanım limiti uygulanır. Belirlenen limit üzerinden bankanın vermiş olduğu faiz oranları dikkate alınarak para çekme ya da hesap kartı ile harcama yapmanıza olanak sağlayan hesap türüdür.

Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Bankalar kredili mevduat hesaplarına fazlasıyla önem veriyor. Maaş alan müşterilerini banka kredili mevduat hesabı açtırmaya davet ediyor. Maaş veya emekli aylıklarını çeşitli bankalardan alan kişiler bankaya başvuru talebinde bulunması ile kredili mevduat hesabına kolaylıkla sahip olabilir. Eğer bankalarda bir mevduat hesabınız bulunmuyorsa, bankaya başvurarak hesap açtırmanız gerekmektedir. Kredili mevduat hesabına başvurmanız ile kişilerin kredi notu veya finansal işlem geçmişi ve banka kapsamında bulunan varlıkları esas alınarak değerlendirilir. Değerlendirme aşamasında olumlu sonucun çıkmasıyla, ilgili banka kullanmakta olduğunuz hesabınızı kredili mevduat hesabına çevirir.

Kredili mevduat hesabı kullanmanın da bazı ayrıntıları vardır. Bunların başında faiz uygulaması yer alıyor ve bu durum içinde kredi notu esas alınıyor. Bankanın kredili mevduatında istediği diğer şart ise kredi notunuzun yüksek olmasıdır. Başvuruyu yaptıktan sonra tanımlanan kredili mevduat hesabının ödemesi düzensiz olursa ya da kredi limiti üzerinden harcanan tutarın ödemesi geciktiği takdirde bu durum kredi notunuzu düşürebilir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, kredi tutarının içerisinde faiz ödeme zorunluluğu olduğunu bildiriyor. Kredili hesap kullanıyorsanız, bu durumu dikkate alarak harcama yapmalısınız.

Bankalar bu hizmeti müşterilerine hediye olarak uygulamıyor sonuçta. Kredili mevduat hesabı üzerinden yapacağınız ek harcamalar için bankanın size belirlemiş olduğu bir faiz oranı var. Bu faiz oranları çeşitli bankalara göre değişkenlik gösterirken, kredili limit üzerinden yapılan harcama sonrası bu miktar ne kadar kısa süre içerisinde kapatılırsa faiz işlemi o kadar düşük oluyor. Yansıtılan faiz oranı eksi bakiyeden işler. Normal statü içerisinde olan faiz hesaplama formülü, kredili mevduat hesabınızda da geçerli olur.

Avatar

Yorum Yap