Kripto Paralarda %51 Saldırısı

Teorik olarak kripto para blok zincirinde hakim olmayı ve işlem sırasını etkileyecek olan ütopik bir siber saldırı biçimi %51 hakkında bazı bilgileri
0
467
bitcoin-51-saldirisi

Birden fazla yapının, kurumun veya kişinin sahip olabileceği tüm işlerde başa geçmek için çoğunluğun %51’ini ele geçirmek yeterli olacaktır. Bir şirkette, bir seçimde, bir toplantıda ya da herhangi bir kripto parada bu durum böyledir. Kripto paralar dedik çünkü blockchain tabanlı kripto paralarda bir siber saldırı yöntemi olarak %51 saldırısı çok konuşulan ve merak edilen saldırı biçimleri arasında yer almaktadır. Peki bu saldırı nedir? Kripto paralarda gerçekten böyle bir tehlike var mıdır?

%51 Saldırısı Nedir?

Kripto paraların bulunduğu açık ağ zincirinin %51 ve daha fazla kısmının tek kişinin eline geçmesi durumuna %51 saldırısı denmektedir. Tüm kripto paralar için geçerli olan bu saldırı biçimi teorik ve pratik olarak birtakım farklılıklara sahiptir.

Örneğin en büyük kripto para birimi Bitcoin için bu saldırının gerçekleştirilme ihtimali olsa da imkân durumu çok uzaktır. Sebebi ise Bitcoin ağ zincirine %51 oranında hâkim olabilmek için astronomik değerlerde maddi güce sahip olmaktır. Bu nedenle bu tehlike oranı teorik olarak var olsa da pratik olarak çok uzak bir ihtimaldir. Lakin altcoin dediğimiz daha küçük kripto paralarda aynı durum söz konusu değildir. İşlem hacimleri çok daha düşük olduğu için daha kısa sürede daha az bir maliyetle manipüle edilebilmekte olup saldırıya uğramaktadır.

%51 Saldırısının Tehlikeleri Nelerdir?

Eğer bir kripto paraya %51 saldırısı gerçekleştiği zaman ne gibi tehlikeli durumların oluşabileceği konusunda bir senaryo çizecek olursak; ele geçiren kişi öncelikle işlem sırasını değiştirebilir, işlem sırasının yanı sıra madencilik çalışmasında bulunan madencilerin işlemlerini onaylama ya da ret yetkisine sahip olduğu için hepsini reddederek kendi madenlerini tekele dönüştürebilir. Bunun dışında çift harcama işlemi gerçekleştirebilir. Lakin bu yetkiye sahip olması bazı şeyleri yapmasına izin vermez. Örneğin geçmişe yönelik işlem defter kayıtlarını değiştiremez veya var olmayan bir kripto para koin oluşturamaz.

Avatar

Yorum Yap

Daha Fazla Haber Görüntüle