Küresel Ekonomi 2021’de Toparlanacak

IMF Başkanı Kristalina Georgieva; kürsel ekonomi salgına bağlı olarak 2020'de daralma yaşayacak, 2021'de toparlanacağını ön görüyoruz açıklamasında bulundu.
0
711
imf-binasi

Düzenlenen G20 zirvesinde söz alan IMF Başkanı Kristalina Georgiva; kürsel ekonomide 2020 yılının daraldığını ve bu durumun 2021’de düzeleceğini ön gördüklerini belirten sözleri ile ekonominin seyri konusunda bazı açıklamalarda bulundu.

Güçlü ve Koordineli Olmak Önemli

IMF Başkanı Georgiva; ekonomik daralma konusunda mücadele ederken güçlü ve koordineli olmak daralmanın büyük bir krize dönüşmesinin önündeki engel olduğunu belirterek salgın kontrol altına alınmalı, para ve maliye politikalarımızı ise güçlü ve koordineli bir şekilde yürütmeliyiz dedi. G20 zirvesine katılan liderlerin bu konuda ne kadar hassas olduklarının altını çizen başkan, ülkelerde orta ve küçük ölçekli kobiler ile maddi zorluk yaşayacak aileler için mali destek sağlanması tedbirinin 2021’de beklenen toparlama için önemli bir adım olduğunu belirtti.

IMF politikalarında ekonominin güçlü olabilmesi için gelişmekte olan ülkelerin ekonomisinin desteklenmesi ana konu başlıklarından biri olduğunu belirten başkan, küresel ekonomideki likidite arttırılmalı, fakir ülkelerin borç yükleri azaltılmalı ve krizi hep beraber atlatabilmek için dayanışma çağrısında bulundu.

Avatar

Yorum Yap

Daha Fazla Haber Görüntüle