Maske Takmama Cezası Sorgulama – Ceza Nereye Nasıl Ödenmeli?

Ülkemizi etkileyen koronavirüs salgını nedeniyle illerimizde sokağa çıkarken maske takma zorunluluğu bulunu yor. Bu kurala uymayan kişilere maske takmama cezası kesiliyor. Peki bu ceza nasıl ve ne şekil ödenmeli.
0
308
maske-takmama-cezasi

Dünyayı etkileyen koronavirüs ülkemizde de etkisini mart ayından beri sürdürmektedir. Temmuz ayı başı itibariyle günlük ortalama 1250 vakanın yaşandığı ülkemizde alınan kararlar doğrultusunda dışarı maskesiz çıkan kişiler için idari para cezası uygulanıyor. Her gün yüzlerce vatandaşın maskesiz bir şekilde dolaşması ve halk sağlığını tehlikeye attığı için kesilen cezaların nereden sorgulanacağı ve nasıl ödeneceği merak konusu oldu.

Maske Takmama Cezası Ne Kadar?

Yaşanan salgın nedeniyle İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliğine gönderdiği genelgede dışarı maskesiz şekilde çıkan ve sosyal mesafe kurallarına uymayan kişilerle ilgili idari para ceza kesilmesi gerektiğini belirtti. Bu bağlamda valilikten bilgilendirilen emniyet müdürlüğü birimleri aracılığı ile illerimizde polisler vatandaşların gerekli kurallara uymadığı takdirde 900 TL para cezası keserek vatandaşları daha dikkatli olmaları konusunda çalışma yapmaktadır.

Maske Takmama Cezası Sorgulama

Eğer dışarı maske takmadan çıktığınız için ceza yediyseniz kısa sürede ikamet ettiğiniz adrese resmî belge ile ceza ödeme tutarınız tebliğ edilecektir. Bunun dışında e-devlet hesabınız üzerinden ceza sorgulama (gerçek kişi) seçeneğini kullanarak adınıza yazılmış olan cezayı sorgulayabilirsiniz.

Maske Takmama Cezası Nereye Ödenir?

81 ilin 44’ünde sokağa maskesiz çıkmak ve 33 ilde kapalı alanlar (avm, cafe) gibi alanlarda uygulanan maskesiz çıkma cezası yüzünden idari para cezası işlemi yapıldıysa bulunduğunuz ildeki vergi dairesine giderek bu konuda ceza ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 900 TL olan maskesiz çıkma cezasını cezayı aldıktan sonra vergi dairesine giderek erken ödeme ve peşin ödeme seçeneğini kullanırsanız 675 TL ödeyerek bu cezanızı sonlandırabilirsiniz. Cezalar sabıka kaydına işlenmemektedir. Lakin cezayı ödemediğiniz takdirde haciz gibi işlemler ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Cezaya İtiraz Edebilir Miyim? İtiraz Hakkım Varsa Süresi Ne Kadar?

İdari para ceza kapsamında maskesiz dışarı çıktığınız için yediğiniz cezaya itiraz etme hakkınız bulunuyor. Cezai işlemin ardından geçen 15 günlük süre içerisinde itiraz etme hakkınız bulunuyor. 15 günlük süre içerisinde itiraz etmediğiniz takdirde cezanız kesinleşir. Ödemenin yapılacağı vergi dairesi üzerinden yine aynı şekilde itiraz edebilirsiniz. Cezanızı ödemeniz gerekiyorsa vergi dairesi veya vergi dairesinin internet sitesinden ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Avatar

Yorum Yap

Daha Fazla Haber Görüntüle