Mustafa Latif Topbaş Kimdir? BİM Marketler Sahibi Kim?

Dünyanın en zengin 2000 kişisi, Türkiye’nin en zengin ilk 25 kişi arasında yer alarak adını duyuran Mustafa Latif Topbaş, BİM mağazalarının sahibidir.
0
156
mustafa-latif-topbas-kimdir

Dünyanın en zengin 2000 kişisi, Türkiye’nin en zengin ilk 25 kişi arasında yer alan Mustafa Latif Topbaş, BİM mağazalarının sahibidir. 1944 yılında İstanbul’da doğan Mustafa Latif Topbaş, soy adından kaynaklı olarak sürekli olarak Kadir Topbaş’ın akrabası zannedilse de böyle bir akrabalık bağı bulunmamaktadır.

Daha 17 yaşındayken aile şirketi olan Bahariye Mensucat A.Ş içerisinde yönetici olarak başlangıç yapan Mustafa Latif Topbaş, kısa sürede genç yaşta ticari hayata atılmasının meyvelerini toplamaya başladı. Asıl ticari başarısını ise 1994 yılında ortağı Cüneyt Zapsu ile BİM mağazalarını kurarak yakaladı. Tekstil sektörü ile hayatına başlamış ve ilerleyen yıllarda sanayinin çeşitli kollarında yönetici pozisyonunda yer alsa da 50 yaşındayken girdiği gıda sektöründe yenilikçi yöntemleri ve başarısı ile günümüzün en büyük market zincirlerinin birinin başında bulunmaktadır.

Ülker ile Hem Ortaklık Hem Akrabalık

Gıda sektöründe dev isimlerden biri olan Ülker grubu ile ortaklıkları 1996 yılına dayanan Mustafa Latif Topbaş, Ak Gıda firmasını Ülker ile ortak olarak kurmuştu. Hem BİM hem Ak Gıda’nın dışında çeşitli gıda ürünlerine ortaklığı ile pazardaki etki payını güçlendiren başarılı iş adamı Link Gıda, Bahar Su, Cola Turka, Sakarya Su – Gıda gibi çeşitli gıda ürünlerindeki de ortak ve yönetici konumlarında yer aldı. Bu gelişmeler Mustafa Latif Topbaş’ın Ülker grubu ile ortaklığını temsil ediyordu.

4 çocuk babası olan Mustafa Latif Topbaş beyefendinin kızı olan Fatma Topbaş, 2010 yılında Sabri Ülker’in torunu olan Ali Ülker ile dünya evine girerek BİM ve ÜLKER grubunun akrabalık ilişkisini oluşturdu.

Son olarak Forbes dergisinin 2019 yılında yayınladığı liste ile 850 milyon dolarlık serveti ile 32.sırada yer almaktadır.

Avatar

Yorum Yap

Daha Fazla Haber Görüntüle