Nefes Kredisi Nedir?

Koronavirüs salgını nedeniyle bozulan ekonomide yaraları sarmak amacıyla TOBB 6 milyar TL'den fazla krediyi nefes kredisi kapsamında KOBİ başvurularına açtı.
0
528
nefes-kredisi

2017 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından KOBI’lere yönelik verilen nefes kredisi günümüzde birçok kişi tarafından merak edilen bir konudur. 27 Nisan 2020 tarihi itibariyle yeniden devreye alınan nefes kredisi ile ilgili bilgilendirici bir tanıtıma geçecek olursak;

Nefes Kredisi Nedir?

2017 yılında TOBB, Kredi Garanti Fonu ve Denizbank iş birliği ile ekonomik olarak sıkıntı çeken KOBI işletmelerin belirli bir süre rahatlayabilmesi ve ekonomik faaliyetlerini yürütebilmesi için verilen krediye nefes kredisi denilmektedir.

Koronavirüs Nedeniyle Nefes Kredisi Yeniden Devrede

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu; dünyayı kasıp kavuran Koronavirüs salgını nedeniyle bozulan ekonomide KOBI işletmelerin düştüğü zor durumu işaret ederek nefes kredisi başvurularının yeniden alınacağını ve işletmelere toplamda 6 milyar liradan fazla nakdi desteğin yapılacağını belirtti.

Nefes Kredisine Başvuru Yapabilmek İçin Gerekli Şartlar

TOBB tarafından verilen nefes kredisi için başvuru yapabilmenin en önemli şartı TOBB veya TOBB bağlı olan ticari odalardan birine üye KOBİ’lerden olmak en önemli şarttır. Bu şartı sağlayan KOBI’ler anlaşmalı aracı bankalar sayesinde kredi başvurularını gerçekleştirebilecektir.

Nefes Kredisi Detayları

2020 yılında yeniden verilecek olan nefes kredisinin detaylarına baktığımız zaman %7,5 yıllık faiz oranı ile en fazla 100.000 TL’ye kadar işletmelere kredi desteği sağlanacak. Cirosu yıllık 25 milyon altında olan üye işletmelerin başvurabildiği kredide 2020 yılı içerisinde ana para veya faiz ödemesine ilişkin herhangi bir ödeme durumu söz konusu olmayacak.

Avatar

Yorum Yap

Daha Fazla Haber Görüntüle